Morze pełne - zasada wolności morza otwartego, wolność żeglugi i jej ograniczenia.
Morze pełne nie podlega suwerenności żadnego państwa, a korzystanie z niego pozostaje wolne dla wszystkich państw i ich obywateli. Jedynym ograniczeniem wolności jest nieprzeszkadzanie innym w korzystaniu z tych praw.
Wolności morza pełnego:
wolność żeglugi,
wolność przelotu,
wolność układania kabli podmorskich i rurociągów,
wolność budowania sztucznych wysp i innych instalacji,
wolność rybołówstwa,
wolność badań naukowych.
Wolność żeglugi - statki wszystkich państw mogą płynąć po morzu pełnym tam gdzie chcą i jeżeli znajdują się na morzu pełnym, wówczas podlegają władzy wyłącznej i jurysdykcji państwa bandery a kontrolę nad nim mogą sprawować jedynie okręty wojenne i statki strażnicze tego państwa. Od zasady wyłącznej kompetencji państwa bandery są wyjątki to:
prawo powszechnej represji piractwa, każde państwo morze zatrzymać statek piracki, schwytać piratów i ukarać ich wedle swego prawa wewnętrznego lub wydać ich władzy ojczystej. prawo pościgu
Pościg musi być gorący i nieprzerwany.
musi być rozpoczęty w chwili gdy obcy statek lub jedna z jego łodzi znajduje się na wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym albo w strefie przybrzeżnej państwa zarządzającego pościg. Za rozpoczęcie pościgu uważany jest sygnał optyczny lub dźwiękowy nakazujący zatrzymanie się.
pościg musi być ciągły czyli nieprzerwany
prawo pościgu przysługuje jedynie okrętom wojennym i samolotom wojskowym oraz innym statkom lub samolotom pozostającym w służbie państwowej i do tego upoważnionym
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)