Wykład - mleczność, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - mleczność, sem IV - strona 1

Fragment notatki:

Mleczność - zdolność samic ssaków do wytwarzania i wydzielania mleka. Jest cechą ilościową związana z płcią. Mleczność zależy od wielu czynników: gatunku, rasy, genotypu samicy oraz pozagenetycznych czynników. Miarami mleczności są: wydajność mleka, a także wydajność tłuszczu i białka za laktację oraz zawartość tłuszczu i białka w mleku. Mleczny typ użytkowy bydła - jest reprezentowany przez zwierzęta o temperamencie żywszym niż należące do mięsnego typu użytkowego. Budowa ich jest sucha, kanciasta, z wystającymi zewnętrznymi guzami biodrowymi i kulszowymi. Krowy mają zdolność wytwarzania dużej ilości mleka w laktacji i w okresie życia. Przedstawicielami tego typu użytkowymi są np. rasy: jersey, guernsey, ayrshire, holsztyńsko-fryzyjski, angler, chołmogorska.
Liczba komórek somatycznych (SCC) - Liczba komórek somatycznych w jednym mililitrze mleka. Liczba ta ulega zwiększeniu w przypadku zapalenia wymienia (mastitis). Liczba komórek somatycznych wyrażona na wykresie w skali logarytmicznej może być pomocna w przewidywaniu strat mleka spowodowanych wystąpieniem zapalenia wymienia w stadzie.
Komórki somatyczne - Komórki w mleku pochodzące z ciała krowy. Obejmują złuszczone komórki wydzielnicze gruczołów oraz krwinki białe.
Laktacja - okres wydzielania i oddawania mleka przez samice ssaków po porodzie. W zależności od gatunku rasy i typu użytkowego czas trwania1. jest zróżnicowany. U bydła ras mlecznych trwa od 270 do 330 dni ( za optymalną długość 1. przyjmuje się 305 dni), u krów ras mięsnych- od 150 do 180 dni, u loch, w zależności od długości okresu ssania prosiąt, najczęściej 42-56 dni, u owiec ras mlecznych około 240 dni.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz