Wykład - metody badań strawności, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 644
Wyświetleń: 3101
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - metody badań strawności, sem IV - strona 1

Fragment notatki:

METODY BADANIA STRAWNOŚCI:
1. badania na zwierzętach
a) in vivo
- metoda bilansowa - klasyczna - znając ilość pobranej paszy, jej skład oraz ilość i skład chemiczny wydalonego kału, można obliczyć starawość
- metoda wskaźnikowa - metoda pośrednia; do paszy dodaje się wskaźnik, który nie jest trawiony i nie jest pochodzenia endogennego, np. wskaźniki naturalne: krzemionka SiO2, lignina; inne: trójtlenek chromu Cr2O3, celit; cechy dobrego wskaźnika: powinien dobrze mieszać się z paszą, nie może być trawiony, musi być w całości i równomiernie wydalony w kale, nie może być szkodliwy dla zwierząt, nie może wpływać na strawność pozostałych składników, łatwy do oznaczenia; - metoda różnicowa - (chleb z masłem) - podobna do metody bilansowej (np. chleb); służy do oznaczania składników pokarmowych pasz, które nie mogą być wyłącznymi w żywieniu zwierząt, tzn. nie mogą stanowić jedynej paszy w dawce - nie mogą być mon opaszą :) b) in sacco - metoda woreczkowa, tzw. metoda małych prób; zwierzęta przetokowe; w przewodzie pokarmowym umieszcza się małe próbki w woreczkach wykonanych z nylonu, których zawartość może być penetrowana przez enzymy trawienne. Potem zwierze wydala woreczek z kałem - bada się skład chemiczny i gotowe ;)
2. badania laboratoryjne, czyli in vitro- stworzenie warunków, podobnych do tych, jakie zachodzą w układzie pokarmowym różnych gatunków zwierząt; odpowiednie pH, temperatura, warunki beztlenowe i odpowiednie enzymy; czas imitujący czas przebywania paszy w przewodzie pokarmowym zwierzęcia; 3. badania matematyczne (szacunkowe) - równania regresji prostej lub wielokrotnej, systemy komputerowe itp. itd.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz