Wykład - mafia i polityka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - mafia i polityka - strona 1 Wykład - mafia i polityka - strona 2 Wykład - mafia i polityka - strona 3

Fragment notatki:

MAFIA I POLITYKA
Mafia to wieloszczeblowa, hierarchiczna, zakonspirowana organizacja przestępcza, o wielu zakresach działalności pozaprawnej, powiązanej z aparatem władzy i wykorzystująca te związki do swej działalności. Mafia dąży do pozyskania najczęściej łapówką, szantażem lub terrorem policjantów, sędziów, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej a także polityków. Mafie dążą do eskalacji swojego stanu posiadania tudzież zakresu i strefy działania, a w konsekwencji do zdobycia zwiększonego udziału we władzy politycznej .
Brudny pieniądz łączy wszystkie ugrupowania polityczne i jest ponadpartyjny. Nie jest prawdą, że mafia trafia do jednej określonej grupy, bo trafia do każdej, łącząc polityków wszystkich opcji. Nie ma znaczenia dla mafii czy ktoś reprezentuje lewą czy prawą stronę sceny politycznej. Organizacje przestępcze docierają niemal do wszystkich ugrupowań politycznych, włączając je w sieć interesów mafii a przy okazji zdobywania haków na członków partii. Jak określa M. Biernacki „Przestępczość zorganizowana o charakterze mafijnym to przestępczy, długotrwały związek osób, o hierarchicznej, hermetycznej i zdyscyplinowanej strukturze organizacyjnej, charakteryzujący się multiprzestępczością, którego celem jest uzyskanie w krótkim czasie znacznych i trwałych zysków powiązanych ze sprawowaniem władzy na danym terenie.”
Mafia niemal od zawsze wpływała na politykę, administrację, wymiar sprawiedliwości a także na gospodarkę. Wszelkie mafijnym organizacje angażują się w sferę polityczną o tyle, o ile wymaga tego interes finansowy . Obiektywnie rzecz ujmując, jednoznacznie można stwierdzić że mafia jest apolityczna. Dla osiągnięcia konkretnych celów podporządkowuje sobie sferę polityczną lub poszczególnych jej przedstawicieli, nierzadko stosując korupcję, szantaż, a także terror. Siła mafii kryje się w jej apolityczności ,, mafia nie jest ani faszystowska, ani antyfaszystowska z tego prostego powodu że jest apolityczna. Mafioso jest apolityczny, bo nie rozumie ani partii, ani politycznej dynamiki ideologii.”24
Jak zauważa Marek Biernacki, politycy w celu przejęcia kolejnych atrakcyjnych kąsków gospodarki potrzebują partnerów z gotówką i zwracają się do mafii. Niejednokrotnie mafia poszukując osłony i kontaktów dla legalizacji zasobów finansowych zdobytych w wyniku przestępstw zwraca się do świata polityki, angażując w to posłów czy senatorów. Drogi tych środowisk przecinają się, zaś swoistymi pośrednikami między tymi grupami są znający świetnie oba te środowiska byli funkcjonariusze komunistycznych służb specjalnych. Aby być niezbędnym mafii, polityk musi być przydatnym w zarabianiu pieniędzy, a także współpracować z ludźmi, którzy go popierają.


(…)

… żadnego przymierza, a jej jedyną stałą dyrektywą ideologiczną jest antykomunizm.” „Mafiosi nie kierują już kontrolowanych przez siebie głosów na zaprzyjaźnione partie lub kandydatów, ale sterują naciskami wyborczymi tak by wybierano ich własnych przedstawicieli najczęściej krewnych lub przyjaciół, którzy nie mieli dotąd do czynienia z wymiarem sprawiedliwości i którzy zapisawszy się do partii, po wygraniu pierwszej batalii na jej terenie, zostają wpisani na listy wyborcze i masowo poparci podczas wyborów.” Organizacje mafijne wiedzą doskonale że istnieją trzy klucze do powodzenia w mafijnych interesach: policja, prokuratura i politycy. Nigdy nie powinno zaczynać się od nacisków czy pogróżek. Powiązania należy zacząć od prezentów lub propozycji udziału w dochodowych interesach.,, Dokładnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz