Wykład - pojęcie mafii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - pojęcie mafii - strona 1 Wykład - pojęcie mafii - strona 2 Wykład - pojęcie mafii - strona 3

Fragment notatki:

POJĘCIE MAFII
Jak zauważa Marie-Anne Matard-Bonucci, Mafia nie ma świadectwa urodzenia. Historycznie rzecz ujmując pojęcie mafii ulegało przeobrażeniom a samego etymologicznego pochodzenia słowa mafia nie da się jednoznacznie ustalić. Wyraz, ten pojawia się u schyłku XIX wieku w Piemoncie - gdzie mafia jest synonimem kamory - a dokładnie we Florencji, w pobliżu pałacu Pittich, gdzie znajduje się via "Maffia", oprócz tego na Oceanie Indyjskim, na wysokości Tanzanii leży wysepka zwana "Mafia". Filolodzy i lingwiści uważają że wyraz ma arabskie pochodzenie , sądząc że słowo pochodzi od nazwiska arabskiej dynastii Maafir,, która panowała w Palermo. ,,Od mahias, wyrazu oznaczającego zachowanie bezczelne. Czy wreszcie od Maha, co oznacza kamieniołom, taki jak te, które w okolicach Marsali służyły w rożnych epokach za schronienie ludziom poszukiwanym przez władzę.” Etymologia pojęcia słowa mafia przedstawia wiele typów tego pojęcia, ale moment, kiedy wyraz rozpowszechnia się w obecnym znaczeniu to lata sześćdziesiąte XIX wieku. Słowo mafia stało się popularne po tym jak wystawiono w Palermo sztukę teatralną pt.: I mafiusi della Vicaria. Sztuka ta została napisana w dialekcie sycylijskim i wystawiona w 1963 roku przez grupę wędrownych komediantów. Autor sztuki, Giuseppe Rizzotto, był aktorem i szefem owej grupy spisał ją na podstawie wyznań pewnego członka mafii, z przedmieści Palermo. Opisał on Rizzotcie z detalami obyczaje, nawyki, język i "kombinacje" więźniów z Palermo, przynależnych do tajnego stowarzyszenia "Mafiusi". To oni właśnie wprowadzają wyraz "mafia" do języka mówionego, w którym staje się on synonimem kamory.,, 25 kwietnia 1865 roku słowo "mafia" pojawia się po raz pierwszy w dokumencie administracyjnym, mianowicie w raporcie prefekta Palermo, Filippa Gualteria, w którym mówi on z niepokojem o sile przestępczej organizacji.”
Mafia nie była sektą, ani nawet stowarzyszeniem, ponieważ nie ma statutów i nie posiada regulaminu. Sycylijczycy uważają że Mafioso to wartościowy człowiek, który nie daje sobą pomiatać. Współcześnie nikt nie wspomni o Sycylii, nie wspominając o mafii, ponieważ mafia i Sycylia to jedno.
Większość mafiosów zawsze uprawia legalne zajęcie, przydające się często przy prowadzeniu działalności nielegalnej. Przedstawiciele władz wyrażają pogląd, że im solidniejsza pozycja zawodowa mafiosa, tym groźniejsza i potężniejsza jest jego władza. Lekarze, adwokaci, maklerzy, kupcy - mozaika zawodów wykonywanych przez członków Mafii jest barwna i szeroka.
Niccolo Machiavelli uważał iż: Mafia to zakonspirowana organizacja przestępcza oparta na bezwzględnie przestrzeganych zakazach, nakazach (nakazach milczenia, zachowania tajemnicy, posłuszeństwa i lojalności wobec szefa).
Jak stwierdza Marek Biernacki mafia jest państwem w państwie, instytucją równoległą, która współzawodniczy z prawowitą władzą .Uważa że to wieloszczeblowa, hierarchiczna, zakonspirowana organizacja przestępcza o zakresach działalności pozaprawnej, powiązanej z aparatem władzy i wykorzystująca te związki w swej działalności. „Nieodłączną cechą organizacji mafijnej jest dążenie do pozyskania łapówką, szantażem lub terrorem - przedstawicieli policji, sądownictwa, administracji państwowej i samorządowej oraz polityków.” ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz