Politycy związani z mafią
Salvatore Lima, jest kluczową postacią układu władzy Chrześcijańskiej Demokracji . Za jego życia głośne były pogłoski że jest on politycznym rzecznikiem Cosa Nostra. Niekorzystne podejrzenia nie szkodziły mu wszelako w karierze polityczenej. Lima był merem Palermo prawie bez przerwy od roku 1958 do 1966. W 1968 roku zostaje wybrany do parlamentu krajowego na stanowisko deputowanego. Także w tym roku, przyłączył się do obozu Giulia Andreottiego. Lima przekształcić miał sycylijską DC w stronników Andreottiego, mimo że ta orientacja nigdy nie zdobyła większości w partii. Poparcie ze strony Sycylii było bardzo ważne. W roku 1984 Lima zostaje deputowanym do parlamentu europejskiego zbirając 200 tysięcy głosów. Na początku lat dziewięćdziesiątych ,,współpracownicy wymiaru sprawiedliwości", zwłaszcza świadek koronny Tommaso Buscetta, zaczął konkretnie mówić o poparciach politycznych, z których korzystała mafia.
Ujawniono że Lima był łącznikiem między władzą centralną a mafią. Polityk nie mógł potwierdzić tych oskarżeń przed obliczem wymiaru sprawiedliwości, bo 12 marca 1992 roku w Mondello, koło Palermo, dwóch zabójców na motocyklu zakończyło jego karierę polityczną. Lima został zlikwidowany, bo nie dotrzymał obietnicy doprowadzenia do anulowania wyroku ,,maksiprocesu" przez trybunał kasacyjny
Inną postacią, która tłumaczyć się musiała przed sądami z racji powiązań z lobby polityczno-mafijnymi był Vito Ciancimino. Już w latach siedemdziesiątych Ciancimino wystąpił przed parlamentarną komisją antymafijną. W roku 1984 skazano go na areszt domowy a także musiał odpowiedzieć za członkostwo w mafii oraz za nielegalny eksport kapitału za granicę. W tamtym czasie Ciancimino był posiadaczem potężnego majątku. Posiadał duże znaczenie polityczne, a świadczą o tym głosy padające na tą postać zawarte na listach DC: 11 088 w roku 1957, 9305 - 1964 i 11 193 - w 1970. Większość tych głosów pochodzi z sektorów kontrolowanych przez mafijne rodziny Di Trapani, Citarda i D'Arpa.
W roku 1958 gdy Lima zostaje wybrany merem Palermo, Ciancimino uzyskuje fotel asesora do spraw robót publicznych. Stanowisko to będzie zajmować od lipca 1959 do czerwca 1964 roku wykorzystując je, by wspomagać przedsiębiorstwa mafijne grabiące miejscowy rynek nieruchomości. Administracja komunalna Palermo była w tym okresie uprzywilejowanym miejscem współpracy między ludźmi mafii, politykami i biznesmenami.
,,Ciancimino w roku 1970 zostaje wybrany na kilka miesięcy merem Palermo. Nominacja ta spotka się z potępieniem ze strony komisji parlamentamej do badania zjawiska mafii, ze sprzeciwem Forlaniego, sekretarza krajowego DC i z manifestacjami w Palermo pod hasłami: ,,Mafiosi - precz z magistratu", .,,Palermo ma jednego wroga - Ciancimina". Ciancimino podaje się wreszcie do dymisji w styczniu 1971 roku, ale nie przestaje odgrywać pierwszoplanowej roli w życiu politycznym Palermo, a zwłaszcza - zachowuje grupę wiernych stronników w radzie miejskiej. Kilka lat później przyłącza się, wzorem Limy, do frakcji Andreottiego: sojusz zostaje przypieczętowany 6 listopada 1976 roku, podczas spotkania na szczycie z udziałem wszystkich trzech panów.”
(…)
… roku, ale nie przestaje odgrywać pierwszoplanowej roli w życiu politycznym Palermo, a zwłaszcza - zachowuje grupę wiernych stronników w radzie miejskiej. Kilka lat później przyłącza się, wzorem Limy, do frakcji Andreottiego: sojusz zostaje przypieczętowany 6 listopada 1976 roku, podczas spotkania na szczycie z udziałem wszystkich trzech panów.” Cianciamino będąc w radzie miejskiej uzyskał pokaźny majątek osobisty…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)