Powiązania świata przestępczego z polityką - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 350
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Powiązania świata przestępczego z polityką - wykład - strona 1 Powiązania świata przestępczego z polityką - wykład - strona 2 Powiązania świata przestępczego z polityką - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Powiązania świata przestępczego z polityką
We Włoszech republikańskich ważnym atutem mafii w układach z klasą polityczną jest zdolność jej do wpływania na decyzje wyborców. To dzięki zeznaniom skruszonych wiemy w jaki sposób cosche (rodziny) wpływają na współzawodnictwo wyborcze. Istnieją rozmaite formy współpracy. Czasami mafia ,,spontanicznie" pomaga kandydatowi bez uprzednich obietnic z jego strony. We właściwym czasie deputowany zgodzi się zapłacić cenę tego zaangażowania bądź zostanie do tego zmuszony. Niektórzy kandydaci sami nawiązują kontaktu z ludźmi Cosa Nostry, proponując zakupienie jej poparcia. Usługi mafii mogą sprowadzać się do eskortowania polityka podczas kampanii wyborczej, ażeby pokazać wyborcom, iż jest on popierany przez ludzi, którzy się liczą. Inna forma pomocy ma postać zwykłego zalecenia, jak głosować. Taka informacja puszczona w obieg w sferze wpływów bossa mafijnego, może wystarczyć do osiągnięcia przewagi nad innymi kandydatami. ,,Skruszony" Leonardo Messina twierdzi, że kontrolował 500 głosów w San Cataldo, a jego rodzina - 3000 głosów w prowincji Caltanissetty. Momentem, kiedy mafia domaga się od polityków wynagrodzenia za swoje poparcie wyborcze, jest na ogol chwila, kiedy musi zmierzyć się z sądami: wzywa wtedy polityków, by oddziaływali na sędziów w celu ,przygotowania procesu". Autonomiczny status jaki posiadała Sycylia i utworzenie wybieranego w głosowaniu powszechnym Zgromadzenia Regionalnego przyczyniały się do wdrożenia większej demokracji w grę polityczną. Reprezentanci władz regionu sycylijskiego mieli do dyspozycji poważne uprawnienia, od gospodarowaniem bardzo pokaźnym budżetem, poprzez możność wyznaczania kierowników organów publicznych odgrywających zasadni­czą rolę w gospodarce wyspy, a także powierzania osobom prywatnym funkcji ściągania podatków, po prawo desygnowania administratorów dwóch głównych banków sycylijskich. Politycy zajmują uprzywilejowaną pozycję w procesie dystrybucji dóbr i usług, a wielu z nich zarządza tym majątkiem niczym własnym. W innych regionach kraju taką praktykę również można zauważyć lecz na Sycylii ułatwi ona wpisanie się mafii do sieci politycznych układów. Klientelizm służy mafii, ale jej nie tworzy. Jak twierdzi Marie-Anne Matard-Bonucci na Sycylii deputowani do Zgromadzenia Regionalnego przybyli do Palermo razem ze swymi klientami powierzając im posady w nowej administracji. Większość stanowisk państwowych od roku 1950, obsadzano wbrew obowiązującemu prawodawstwu w regionie, zatem bez żadnego konkursu. „W roku 1976 tylko 10% piastujących stanowiska urzędników było przyjętych w drodze kon­kursu. W ten sam sposób rekrutowano personel do instytucji publicz­nych podlegających instancjom regionalnym. Na przykład ERAS (Ente per la Riforma Agraria) zatrudniła blisko dwa tysiące urzędników wedle kryteriów dość osobliwych(…)Rekrutacja tego rodzaju miała nie tylko fatalne skutki z punktu widzenia kompetencji personelu: umożliwiła tez infiltrowanie instytucji publicznych przez recydywistów i ludzi mafii.”

(…)

… dość osobliwych(…)Rekrutacja tego rodzaju miała nie tylko fatalne skutki z punktu widzenia kompetencji personelu: umożliwiła tez infiltrowanie instytucji publicznych przez recydywistów i ludzi mafii.” Rozprzestrzenienie się mafii utorowały drogę również znaczne nieprawidłowości administracyjne, cechujące funkcjonowanie instytucji komunalnych. ,,Manną” dla mafii były wszelkiego rodzaju roboty publiczne. Za rządów…
parlamentarna mówiła o formie ,,integracji między organizacjami mafijnymi a całymi sektorami systemu politycznego i administracyjnego". Cosa Nostra w żadnej mierze nie wyrzekła się jednak swojej niezależności i zachowywała własne struktury oraz priorytety w polityce wewnętrznej.” Mafia zawsze starała się o polityczną przychylność osób, które mogły poprzeć jej interesy. W polityce mafia nie krępuje…
… w sferze stosunków między mafią a władzą polityczną. Zjawisko stopnia spenetrowania instytucji politycznych przez mafię, nasilało się z upływem lat. „Przejście od klientelizmu notabli do klientelizmu partii politycznych oddziałało na korzyść nowych generacji mafijnych.
I tak w połowie lat siedemdziesiątych parlamentarzyści z komisji anty-mafijnej ujawnili infiltrowanie wielu lokalnych organów…
… przez chrześcijańską demokrację, mafia kontroluje gospodarkę i mieszkańców wyspy, a z czasem rozrzucia swoje wpływy na odłamy społeczeństwa i gospodarki całych Włoch. W następstwie kryzysu systemu politycznego i marginalizacja przywódców chadeków spowodują, że potęga mafii zostanie podważona, a główni przywódcy Cosa Nostra znajdą się w więzieniu. ,,W miarę jak Chrześcijańska Demokracja zdobywała pozycję głównej siły…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz