Wykład - mafia włoska

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - mafia włoska - strona 1 Wykład - mafia włoska - strona 2 Wykład - mafia włoska - strona 3

Fragment notatki:

MAFIA WŁOSKA
Mafia istnieje tyle ile zjednoczone Włochy. Niejednokrotnie już zwiastowano jej schyłek i kilkakrotnie wygłaszano nad nią mowy pogrzebowe, ale mimo to przetrwała zarazem represyjne akcje, tudzież liczne konflikty wewnętrzne decydujące o jej historii.
Charakterystyczne dla tej organizacji elementy ciągłości to stosowanie przemocy , kontrolowanie terenu jak również związki z władzą polityczną. ,,Kształtowanie się i długowieczność mafii opierają się na paradoksie. Organizacja rozwinęła się dzięki istnieniu państwa włoskiego, wykorzystując jego słabości. Jej potęgę tłumaczy również kontrola , jaką sprawowała nad społeczeństwem dzięki mafijnej subkulturze, ideologii i systemowi wartości, wyrosłym w dużej mierze z kultury wyspiarskiej i zapewniającym organizacji spójność i prawowitość. Istnieniu mafii zagroziło dopiero podważenie jej fundamentów politycznych i społeczno-kulturalnych. Warunki te powstały dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych.” Włoska przestępczość zorganizowana:
,,Mafia włoska, była organizacją o charakterze przestępczym, mająca swoje korzenie na Sycylii już w okresie średniowiecza. Ukształtowała się w drugiej połowie XIX w. uzurpując sobie prawo do zastępowania instytucji państwowych.” Na początku celem jej działalności była ochrona ludności, głównie na wsi, przed napadami i nadużyciami obcych wojsk. Przez kolejne lata była ugrupowaniem o rodowodzie ziemiańskim. Następnie przekształciła się w organizację przestępczą, która przenika do aparatu władzy. ,,Po zjednoczeniu Włoch, posługując się hasłami separatyzmu sycylijskiego, służyła reakcyjnym stronnictwom politycznym. Ludzie związani z mafią włoską opanowali wszystkie struktury władzy na wyspie, a później na znacznym terytorium Włoch i we władzach centralnych. Mafia włoska rozwinęła swoją działalność także w USA po gwałtownej emigracji zarobkowej Włochów do Ameryki od początku XX w.” Rozwój tego,, czcigodnego stowarzyszenia” nastał po II wojnie światowej. Wtedy to jej członkowie dorobili się gigantycznych fortun na przemycie alkoholu, hazardzie, prostytucji, handlu środkami odurzającymi , a także na budowlanych inwestycjach. Członkowie organizacji mafijnej wywodzą się z prowincji sycylijskich: Palermo, Katania i Agrigento. Skład organizacji to 76 rodzin i 1200 zaprzysiężonych honorowych członków. Posunięciami przestępczymi steruje Komisja Miedzy-prowincjonalna. Schyłek lat pięćdziesiątych to czas kiedy mafia sycylijska przeobraża się w globalną organizację przestępczą, zajmującą się przede wszystkim handlem heroiną i kokainą oraz bronią, tudzież wymuszeniami realizacją zyskownych zamówień publicznych. Mafia stopniowo "opanowywała" najbardziej strategiczne miasta świata, niemal na wszystkich kontynentach. Koniec lat osiemdziesiątych to wewnętrzne starcia w organizacji, które jednak nie osłabiają jej sprawności.

(…)

… jej sprawności. Mitycznym spoiwem organizacji mafijnej była omerta, zatem zmowa milczenia. Omerta to tak naprawdę zobowiązanie do milczenia, wyrażające etos męskości i poleganie tylko na sobie, bowiem milczenie stanowi najpewniejszą ochronę przed policją. ,, Omerta to podstawowa, surowo przestrzegana zasada kodeksu honorowego mafiosa, wraz ze zjawiskiem przemocy stanowi emanację zasad honoru rządzących…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz