Wykład - Cammora

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Cammora - strona 1 Wykład - Cammora - strona 2 Wykład - Cammora - strona 3

Fragment notatki:

Cammora (kamora),,moment swego triumfu miała we wrześniu 1860 roku, gdy podczas przejmowania władzy od rządu burbońskiego przez ochotników Garibaldiego, otrzymuje od ministra spraw wewnętrznych zadanie utrzymania porządku publicznego. W ten oto sposób kamorra, szajka szantażystów, znajduje się u władzy, tworząc fundament pod swe przyszłe działania polityczne.” Kamorra to następna włoska organizacja przestępcza. Jest stowarzyszeniem jednorodnym, bez większych wewnętrznych napięć. Jej działacze wywodzą się z Neapolu. Powstała w XVIII w. i wykorzystuje zbliżone środki jak mafia sycylijska (m.in. omerta - zmowa milczenia, vendetta - zemsta), stosując przemoc, groźby i korupcje. Pierwszorzędnym źródłem dochodu są kradzieże, wymuszenia i przemyt, a także obrót narkotykami lecz w mniejszym wymiarze niż w przypadku sycylijskiej mafii.,, Organizacja liczy 30 klanów podzielonych na 30 grup, w skład których wchodzi 106 rodzin oraz 5 tysięcy członków honorowych. Camorra stale poszerza strefy wpływów, tj. oprócz Neapolu objęła sąsiednie prowincje. Po rozłamie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powstała nova camorra oraz nowe rodziny.” Camorra podzielona jest na kilkanaście niewielkich, ale sprawnych i okrutnych klanów. Gdy jeden zostaje rozbity, pojawiają się nowe. Reket, kontrabanda, podrabianie produktów znanych marek - na tym można dobrze zarobić. Neapol to rodzaj europejskiego Dzikiego Zachodu. Nie ma miesiąca bez nowej afery przetargowej. ,,Okazuje się, że zamówienia publiczne przejmują przedsiębiorstwa związane z camorrą. To znowu uniwersalny wzór działania mafii, także polskiej.” Kamorra posiada masowe wpływy w Ameryce Południowej, gdzie na jej potrzeby produkowana jest kokaina, oraz w Stanach Zjednoczonych, głównym jej rynku zbytu.
Jak podaje ”Historia mafii” (Marie-Anne Matard-Bonucci), interesy kamory w Kampanii przekraczają i to znacznie interesy Cosa Nostry na Sycylii. Majątek tej organizacji razem z nieruchomościami i innymi kosztownościami przekracza 200 miliardów dolarów USD. Roczne obroty wynoszą 60 miliardów dolarów. Dane te dotyczą okresu już po rekwizycjach majątku należącego do Toto Riiny. N'drangheta (definicja pochodzi od greckiego słowa "andranghetos", co oznacza człowieka dzielnego, przebiegłego). Organizacja powstała w XVII wieku i zajmowała się obroną ludu przed ziemianami. W późniejszym okresie przeobraziła się w organizację przestępczą. Współcześnie jest najbardziej terrorystyczną i brutalna organizacją spośród wszystkich włoskich mafii. Jej Skład to 18 klanów podzielonych na 244 rodziny (zwane n'dries). Aktualnie się określa, że grupa ta liczy przeszło 5 tysięcy członków zamieszkałych w regionie Kalabria na południu Włoch. Organizacja ta do końca lat sześćdziesiątych kontrolowała obrót płodami rolnymi, a obecnie zajmuje się handlem narkotykami i bronią.,, Z informacji organów ścigania wynika, ze jednym ze źródeł zaopatrzenia w nielegalna bron są państwa powstałe po rozpadzie ZSRR, a szlak przemytniczy wiedzie m.in. przez Polskę. Członkowie tej organizacji byli zatrzymani w Polsce w 1995 roku.”

(…)

… lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na piąte miejsce w świecie pod względem produktu narodowego brutto. W tym czasie nastąpiły wielkie przemiany, a Mafia wykorzystała je dla umocniła swojej potęgi. Egzystencja ,,ośmiornicy" czyni z państwa Włoskiego przypadek szczególny wśród innych krajów rozwiniętych. Przestępczość zorganizowana przywłaszcza sobie prerogatywy państwa i wydziera mu, zasadniczą domenę działania…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz