Wykład - kongres paryski 1856 rok i jego postanowienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 2352
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - kongres paryski 1856 rok i jego postanowienia - strona 1 Wykład - kongres paryski 1856 rok i jego postanowienia - strona 2

Fragment notatki:

KONGRES PARYSKI 1856 I JEGO POSTANOWIENIA
Grudzień 1855r. (wrzesień-zdobycie Sewastopola, stanowisko Rosji w sprawie dyplomatycznego rozwiązania ewoluuje do niechętnej zgody) - Austria w porozumieniu z WB i FR uzgadnia nowy, 5 punktowy plan pokojowy i przedstawia go Rosji w charakterze ultimatum.
(W sprawie ks naddunajskich podobna propozycja padła już w 1854r. ze strony aliantów, jednakże została odrzucona.
Fr, WB, Austria Prusy i Rosja obejmą wspólny protektorat nad księstwami naddunajskimi, przy zachowaniu tymczasowej okupacji przez wosjka austriackie.
Państwa te będą sprawować protektorat nad chrześcijanami w Turcji
Gwarancja wolności żeglugi na Dunaju
Rewizja konwencji londyńskiej 1841r.)
+ zakaz utrzymywania floty wojennej przez Turcję i Rosję, rezygnacja Rosji z samodzielnej opieki nad prawosławnymi w Turcji i odstąpienie przez Rosję części południowej Besarabii.
Warunki te podstawą do zawarcia pokoju -
Kongres pokojowy odbył się w Paryżu 1856r. luty-marzec z udziałem przedstawicieli FR WB Ang Tur Austrii Sardynii i Rosji (+Prusy do podpisania konwencji o cieśninach). Kongresowi przewodniczył fr hrabia Aleksander Walewski.
30.03.1856 - podpisanie głównego traktatu o „pokoju i przyjaźni”
Art. Dot. Rosji: zwrot Turcji miasta Kars, południowej części Besarabii (do Mołdawii)
Art. 11 i 13 mówią o neutralności Morza Czarnego i zamknięciu go dla okrętów wojennych, zakaz dla Rosji i Turcji utrzymywania lub zakładania wojskowych arsenałów morskich na jego wybrzeżu. Państwa zwycięskie zwracają Sewastopol.
Skutki pokoju;
- poprawa m-nar pozycja Turcji, formalnie traktowana jako mocarstwo równorzędne
- mocarstwa zachodnie uznają tanzimat -proces reform wew. W Turcji. Np. równość i bezpieczeństwo wszystkich poddanych bez względu na religie i narodowość
- regulacja wielu problemów bałkańskich np. wolność żeglugi na Dunaju + dwie komisje miedzynarodowe
1. komisja europejska - przeprowadzić niezbędne prace uwalniające od mielizn i innych utrudnien żeglowność w dolnym biegu Dunaju oraz usunąć inne przeszkodzy nie pozwalające zastosowac traktatu wiedeńskiego (sic!, ale nie precyzuje, jakie)
2. komisja nadbrzeżna - miała mieć charakter stały, ale Dobrzyc nie pisze, czym się miala zajmowac
- Serbia, ks. Mołdawii i Wołoszczyzny - pod zwierzchnią władzą Wielkiej Porty, ale jako państwa zupełnie autonomiczne, co mieli gwarantować wszyscy sygnatariusze paktu
- po kongresie Austria, Anglia i Francja potwierdzają swe gwarancje dla niepodległości Turcji + casus belli - kazde zlamanie postanowien traktatu paryskiego


(…)

… potwierdzają swe gwarancje dla niepodległości Turcji + casus belli - kazde zlamanie postanowien traktatu paryskiego
-załamanie się w wyniku wojny krymskiej systemu Metternichowskiego głoszącego, że w interesie stabilności prawowite, koronowane głowy w Europie muszą być zachowane, że ruchy narodowe i liberalne muszą być zdławione, że stosunki pomiędzy państwami musi kształtować consensus między podobnie myślącymi władcami. Załamanie to doprowadziło do licznych konfliktów (np.1859r. Piemont i FR vs Austria, 1864r. o Szlezwik-Holsztyn, 1866r. austr-prus, 1870 fr-prus) i w efekcie budowania nowej równowagi sił w Europie.
- polityczny koniec Świętego Przymierza (po przeciwnych stronach starły się państwa tworzące jego podstawę)
- WB udało się złamać rosyjski nacisk na Turcję, w wyniku wojny i kongresu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz