Kokcydiostatyki - chemioterapeutyki dozwolone do stosowania u zwierząt, głównie drobiu, w profilaktyce lub leczeniu choroby zwanej kokcydiozą, wywoływanej przez pierwotniaki Eimeria. Mogą działać kokcydiostatycznie (wstrzymywać rozwój pierwotniaków) lub kokcydiobójczo (zabijać pierwotniaki). Kokcydiostatyki hamujące rozwój lub zabijające pierwotniaki są dodawane do pasz dla zwierząt przez prawie cały okres tuczu, jako profilaktyka kokcydiozy, natomiast w klinicznych przypadkach choroby stosuje się wyłącznie kokcydiostatyki pierwotniakobójcze, czyli środki kokcydiobójcze. Dopuszczenie kokcydiostatyków i sposób ich stosowania w hodowli zwierząt regulują przepisy prawne krajowe i unijne. Pozostałości kokcydiostatyków w tkankach zwierząt i jajach mogą stanowić zagrożenie toksykologiczne dla konsumentów. W związku z tym kokcydiostatyków nie podaje się kurom nioskom, a w przypadku brojlerów należy zachować odpowiedni okres karencji. Lista kokcydiostatyków dopuszczonych w krajach UE jako leki weterynaryjne:
dekokwinat u bydła i owiec
diklazuril u owiec
halofuginon u bydła
klazuril u gołębi
toltrazuril u kurcząt, indyków, świń i bydła
Wszystkie wyżej wymienione kokcydiostatyki są związkami syntetycznymi (kokcydiostatyki chemiczne) i działają kokcydiostatycznie lub kokcydiobójczo na Eimeria.
Kokcydiostatyki - zaliczamy sokoks, cycostat. Przeciwdziałają kokcydiozie(wywołana przez Elmeria sp.-żyją w brudnych ściółkach) Głw wyst. U kur,królików,indyków. Muszą być:szybko eliminow. z org,nie toksyczne,nie mogą się gromadzic,brak działania immunosupresyjnego i antagonist. do innych skł paszy,stabilnośc podczas produkcji,wolne narastanie lekooporności
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)