Wykład - izoenzymy i heteroenzymy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 490
Wyświetleń: 4179
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - izoenzymy i heteroenzymy - strona 1

Fragment notatki:

Izoenzymy i heteroenzymy.
Izoenzymy (izozymy) - homologiczne enzymy w obrębie danego organizmu, które katalizują tę samą reakcję, ale różnią się nieznacznie strukturą molekularna, wartościami Km i Vmax oraz właściwościami regulacyjnymi. Zazwyczaj roznia się skladem podjednostkowym lub sekwencja aminokwasów. Roznica często jest nieuchwytna jednak dwa izoenzymy daje się rozdzielic w elektroforezie na zelu poliakrylamidowym. Spowodowane to jest roznym rozkładem ładunków na powierzchni białka.  Izoenzymy ulegają ekspresji w różnych tkankach lub organellach w różnych stadiach rozwojowych. Główną funkcją jest zapewnianie organizmowi przystosowania do różnych warunków życia oraz umożliwianie pełnienia specyficznych funkcji w wyspecjalizowanych komórkach poszczególnych tkanek i organów. 2 Rozne enzymy izoenzymy przetwarzające ten sam substrat maja taka sama nazwe co sprawia ze pojawiaja się niejasności. Dlatego tez wazne jest tu zastosowanie miedzynarodowego kodu enzymatycznego. Przykładowo dehydrogenaza mleczanowa LDH wystepuje w 5 izoformach od LDH1 do LDH5. LDH1 wystepuje glownie w miesniu sercowym a LDH5 w miesniu szkieletowym. Pozostałe formy występują wspolnie.
Heteroenzymy- funkcjonalnie identyczne enzymy z innego gatunku. ( niestety ani w książce ani w necie nie ma o tym nic wiecej)


(…)

… izoenzymy przetwarzające ten sam substrat maja taka sama nazwe co sprawia ze pojawiaja się niejasności. Dlatego tez wazne jest tu zastosowanie miedzynarodowego kodu enzymatycznego. Przykładowo dehydrogenaza mleczanowa LDH wystepuje w 5 izoformach od LDH1 do LDH5. LDH1 wystepuje glownie w miesniu sercowym a LDH5 w miesniu szkieletowym. Pozostałe formy występują wspolnie.
Heteroenzymy- funkcjonalnie…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz