Wykład - III filar UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 469
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - III filar UE - strona 1 Wykład - III filar UE - strona 2

Fragment notatki:

WYKŁAD 7, 2 XII 2008 - Część spraw III filaru uwspólnotowiono - włączając je do TWE (I filara) - polityka wizowa, azylowa, imigracyjna, dorobek Schengen. - Niewystarczający zakres zmian w Tr. Amsterdamskim spowodował konieczność zwołania kolejnej Konferencji Międzyrządowej. -Konferenceja miała się zająć sprawami nieuregulowanymi w Tr. Amsterdamskim (Amsterdam left - overs) odbyła się w 2000 r. - Konferencja skończyła się XII 2000 r. w Nicei - przyjęto Tr. Nicejski. - Tr. Nicejski podpisano w Nicei w II 2001 r. i wszedł w życie w 2002 r. (2 preambuły i 2 części). - Chodziło o sfinalizowanie procesu przygotowania instytucji do rozszerzenia. - W odniesieniu do KE ustalono, że jej ostateczny skład nie może przekroczyć liczby 27 komisarzy. - Po przystąpieniu 27 państw nastąpi modyfikacja - członków KE będzie mniej niż p.czł.. - Przewodniczący KE wybierany przez Radę w składzie szefów państw i rządów większością kwalifikowaną. - Podział głosów w Radzie: po przystąpieniu 27 państw ogólna liczba głosów wyniesie 345, a decyzje zostaną przyjęte, jeśli uzyskają 258 „za” - na wniosek KE lub pochodzących od 2/3 państw. - Po osiągnięciu przez UE liczby 27 p.czł. PE ma liczyć 732 członków. - Ściślejsza współpraca uzyskuje nazwę wzmocnionej współpracy - zwiększono rolę KE i PE w procedurze jej ustanawiania. - W Tr. Nicejskim nie uregulowano wszystkich problemów związanych z przyszłością UE.
- Określono problemy, którymi ma zająć się tzw. „proces postnicejski”. - Problemy: podział kompetencji między UE a p.czł., status KPP, doprowadzenie do uproszczenia tr. WE i UE, odniesienie się do roli parlamentów narodowych w UE. - Kwestie te odłożono do następnej KM, której zwołanie przewidziano na rok 2004. - Decyzje Rady Europejskiej w Laeken w XII 2001 - w debacie miały wziąć również udział państwa kandydujące.
- Aksjologia - refleksja nad wartościami. - Aksjologia europejskiego prawa wspólnotowego - wartości obecne w tym prawie. - Ewolucje wartości we WE i UE:
Tr. o EWWiS (1951): - w preambule - pokój światowy (wspólnota jest wyrazem dążenia do zachowania pokoju).
- Art. 2 kładzie jednak nacisk na wartości ekonomiczne: wzrost gospodarczy, rozwijanie zatrudnienia, podniesienie poziomu życia.
Tr. o WEG (1957): - Dominują wartości gospodarcze : postęp ekonomiczny i społeczny, poprawa warunków zatrudnienia, równowaga w handlu, uczciwość konkurencji. - Jedynie w preambule wartości ogólniejsze. - Przełom Deklaracji o tożsamości europejskiej (szczyt w Kopenhadze 1973). - Formułuje wartości wspólne dla 9 p.czł. - tożsamość europejska. - Państwa podzielają tą samą koncepcję życia, opartą na woli budowania społeczeństwa w służbie człowieka.

(…)

… wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, Unia szanuje tożsamość narodową p.czł. Wolność - Najbardziej ogólna i nieokreślona wartość pr. wspólnotowego. Nie ma jej definicji ani w pr. stanowiony, ani w orzecznictwie TS. - Funkcjonuje jako koncepcje obiektywne i subiektywne - Obiektywna gdy stanowi cechę instytucji prawnej lub zespołu, np. przestrzeń wolności, bezpieczeństwo i sprawiedliwość, swobody konkurencji. -> Szczególne znaczenie ma wolność w sferze rynku wewnętrznego - swoboda przepływu towarów, usług, kapitału, ludzi.
- W sensie subiektywnym gdy powiązana jest z pr. jednostki - wolność wypowiedzi, wolność poruszania się, wolność związkowa. - Wolność nie jest wartością bezwzględną - może podlegać ograniczeniom ze względu na dobra uznane w tr.: bezpieczeństwo publiczne, porządek publiczny, zdrowie publiczne.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz