Unia Europejska w świetle Traktatu z Maastricht

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Unia Europejska w świetle Traktatu z Maastricht - strona 1  Unia Europejska w świetle Traktatu z Maastricht - strona 2

Fragment notatki:

Unia Europejska w świetle Traktatu z Maastricht Traktat z Maastricht, oficjalnie Traktat o Unii Europejskiej (TUE) został uzgodniony 11 grudnia 1991 roku, podpisany 7 lutego 1992 roku, a w życie wszedł 1 listopada 1993 roku (po ratyfikacji większości państw członkowskich). Na mocy traktatu Unia stała się strukturą współpracy odmienna od tradycyjnych organizacji międzynarodowych. Podmiotowość prawnomiędzynarodową posiadały tylko Wspólnoty na podstawie wcześniejszych traktatów. Najważniejsze postanowienia: Traktat ustanowił Unię Europejską opartą na trzech filarach (WE, WPZIB, Wymiar Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych).
Europejska Wspólnota Gospodarcza zmieniła nazwę na Wspólnotę Europejską oraz poszerzono jej obszar działania na infrastrukturę transeuropejską, kulturę, ochronę zdrowia, edukację, szkolenia zawodowe.
W preambule stwierdzono, że Unia pragnie wzmocnić demokratyczny charakter i skuteczność funkcjonowania instytucji.
Zdefiniowana została Unia Gospodarcza i Walutowa wraz z instytucjonalnymi i prawnymi środkami dochodzenia do niej  podstawa wprowadzenia wspólnej waluty. Traktat uzgodnił o wprowadzeniu unii w trzech etapach: I etap (od lipca 1990)  Zniesiono wszelką kontrolę wymiany walut i tym samym wprowadzono pełną swobodę przepływu kapitału. Wzmocniono kooperację pomiędzy bankami centralnymi dotyczącą unii monetarnej, jak również wprowadzono zakaz uprzywilejowanego dostępu instytucji publicznych do wsparcia finansowego banku. II etap (od stycznia 1994)  Powstał Europejski Instytut Walutowy , odpowiedzialny za pogłębienie współpracy pomiędzy niezależnymi bankami centralnymi krajów członkowskich. 16 grudnia 1995 roku ustalono nazwę nowej waluty Euro . W czerwcu 1997 roku Rada Europejska uzgodniła Pakt Stabilności i Wzrostu oraz nowy mechanizm wymiany walut oraz system TARGET - system automatycznych przeliczeń walut narodowych na euro. W 1998 roku postanowiono o 11 krajach, które oficjalnie utworzą unię gospodarczo-walutową w 1999 roku. W czerwcu roku 1998 powstał Europejski Bank Centralny . III etap (od stycznia 1999)  Powołano do życia Europejski System Banków Centralnych , który przejął obowiązki Europejskiego Instytutu Monetarnego i odpowiedzialność za politykę walutową Unii Europejskiej. W styczniu 2002 do obiegu wprowadzono monety i banknoty euro . Pojawił się zapis dot. obywatelstwa europejskiego „Każdy obywatel p.czł. staje się obywatelem UE”. TUE wzmocnił prawa i interesy obywateli p.czł., zmniejszył deficyt demokratyczny oraz utworzył tożsamość europejską. Prawa dla obywateli:
Swobodne przemieszczanie się i przebywanie na obszarze p.czł UE.
Prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do PE i w wyborach samorządowych, nie tylko w swoim państwie, ale w każdym państwie UE i na tych samych warunkach co jego obywatele.


(…)

…, uzyskał uprawnienia do zatwierdzania członków KE i jej przewodniczącego.
Zmiana trybu powoływania KE oraz jej kadencji z 4 na 5 lat. Zwiększono liczbę spraw podejmowanych większością kwalifikowaną w Radzie.
Przewidziano utworzenie nowych organów - Komitetu Regionów, Europejskiego Banku Centralnego, Komitetu Ekonomicznego.
Zaznaczono też z góry etapy dalszego reformowania traktatów w przyszłości.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz