To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Idea bóstwa w paleolicie
Przez niemal dwa miliony lat paleontropy żyły głównie z myślistwa, rybołówstwa i zbieractwa. Pierwotni myśliwi byli przekonani o podobieństwie zwierząt do ludzi, przypisując tym pierwszym nadnaturalne moce. Wierzyli, że człowiek może przemienić się w zwierzę i na odwrót, że dusze zmarłych mogą wchodzić w zwierzęta, i wreszcie, że istnieją tajemne relacje między dana osobą a określonym zwierzęciem. W religii ludów myśliwskich stwierdzono istnienie rozmaitych nadprzyrodzonych istot: wyróżnia się towarzyszy lub teriomorficzne( zoomorficzne) „bóstwa opiekuńcze”, duchy buszu, duchy różnych gatunków zwierzęcych oraz bóstwa typu istoty najwyższej- Zgodnie z wierzeniami myśliwskimi każdy gatunek zwierząt ma swoja macierz odpowiedzialną za rozwój, cykl biologiczny, reinkarnacyjne cyrkulowanie dusz podległych zwierząt w przyrodzie. Niektóre z takich macierzy zyskują ponadgatunkowe znaczenie, stając się bóstwami uniwersalnie pojmowanej płodności zwierzyny i ludzi, opiekunami całej przyrody. Określa się je jako Potnia Theron( gr. Pani Dzikiej Zwierzyny).
Sukces myśliwego na polowaniu zależy od „dobrych układów” z takim bóstwem. Potrzebne więc są rytuały, poprzez które można zyskać sobie jej przychylność. Wierzono, że Pani Dzikiego Zwierza czuwa, aby myśliwy zabijał tylko tyle, ile potrzeba mu do przetrwania, i by pożywienie się nie marnowało. Kości, szczególnie czaszka, maja duże znaczenie rytualne. Prawdopodobnie wierzono, iż zawierają „duszę” lub „życie” zwierzęcia, a także dlatego, że z woli Pani Zwierzyny szkielet obrośnie nowym ciałem.
To wszystko w religii ludów myśliwych. Możemy jedynie domniemywać, że ludzie paleolitu, żyjący głównie z myślistwa, wytworzyli podobny opisanemu kompleks wierzeń.
Przedstawień Pani Dzikiej Zwierzyny dopatrywano się w paleolitycznych figurkach, tzw. Wenus, których cechami charakterystycznymi są:
- nagość
- brak twarzy
- zwisające piersi
- szerokie biodra
- pełny brzuch
I jeszcze: Przykłady Bogiń Matek, które mogłyby ewentualnie odpowiadać postaci paleolitycznej Pramacierzy:
- Kunapipi- australijska Matka Płodności
- Sedna- czczona przez Eskimosów Centralnych jako duch opiekuńczy zwierząt morskich
-Ajyysyt- „Stwórcza Pani” z szamanistycznego, syberyjskiego panteonu
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)