To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Narodziny rolnictwa- procesy rewolucji neolitycznej.
Końcowy okres paleolitu 13 do 8 tys. lat p.n.e. następuje zmiana klimatyczna, osuwa się lodowiec z terenów Eurazji i Ameryki Pn., zmienia się krajobraz oraz fauna i flora a co za tym idzie człowiek ze zbierackiego-łowieckiego trybu życia jaki dotychczas uprawiał musi się przestawić na nowy tryb jaki będzie się zwał rolniczy.
Okres kiedy zaczyna człowiek uprawiać rolnictwo to jest neolit, bo się kończy ten paleolit, ale jeszcze pomiędzy jest mezolit i w tym okresie następuje udoskonalenie i zmniejszenie różnych zbieraczo- łowieckich narzędzi i wprowadza się łuk.
Zwierzęciem ofiarnym w tym okresie jest przede wszystkim renifer oraz łoś. A oprócz tego różne znaleziska z tego okresu świadczą o pewnej religijności , która się przejawia w różnych dziwnych pochówkach, na przykład znalezisko w Bawarii: jamy wypełnione czaszkami, posypane ochrą i pokryte ozdobami.
Tak więc następuje koniec paleolitu na nuklearnym Bliskim Wschodzie (tak to nazywa niejaki Campbell) ok. 7,5 tys. lat p.n.e. następuje przejście na rolnictwo. Podłożem zmian była kultura kaspijska (kapska, półn. Afryka- koczownicza kultura charakteryzująca się dużym uprzywilejowaniem kobiet). Przejście paleolitu w neolit zaowocowało w Afryce zasiedleniem ogromnych obszarów Sahary i ekspansją kulturową kapsyjczyków (Sahara była wówczas pokryta jeziorami i zalesiona, tam podobna miał się znajdować Eden ludzkości…kto wie?) na obszary Bliskiego Wschodu i Europy. Wędrujące ludy często zapoczątkowywały nowe kultury. Na miejscach osiedlenia łowiono gryzonie, grzano kamienie i tak piekli zwierzęta, kobiety nosiły muszle na głowie i zaczęto udomawiać bydło ( można zahaczyć o kult Wielkiej Bogini, w tym wypadki Bogini= wszechkarmicielka Krowa). Powstają różne malowidła na ścianach, na przykład obrazki postaci w maskach zwierzęcych w kostiumach zdobionych motywami grzybów.
Wpływy kaspijskie obejmują cztery obszary: góry Zagros, Palestyna , Jordania, Afryna półn-wsch. i poł. Anatolja. We wszytkich tych obszarach dominuje kult Wielkiej Bogini Matki dlatego będziemy je nazywać kulturą natufijską. Natufijczycy przenoszą się z nizin nadbrzeżnych na sawanny i lasy w głąb lądu i zakładają swoje siedziby w jaskiniach, chaty o trwałej konstrukcji. Wyrabiano naczynia w tych wsiach, ale właściwej ceramiki jeszcze nie znali. Zbierali dzikie zboża wieloziarniste, jęczmień, pszenice, gromadzono je w jamach-spichrzach. I polowali na gazele, kozy sarny za pomocą psów, łuku i strzał. Tutaj też występują rytualne pochówki- w embrionalnej pozycji, przy zmarłych zostawiano dary= np. naszyjniki.:)
Niestety przyszła susza, zwierzyny zaczęło brakować i rolnictwo „ruszyło pełną parą” bo trzeba zacząć ingerować w przyrodę żeby dawała więcej plonów co by wszyscy nie pomarli. Wynalazcami nowego sposobu odżywiania i znawcami siewu były kobiety!!! Najstarszymi uprawnymi roślinami były pszenica i jęczmień, później dopiero proso, żyto, owiec.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)