To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Główne cechy wyobrażeń - odróżnienie od spostrzeżeń i halucynacji.
1.
Def. Percepcji za Philipem Zimbardo:
Percepcja jest porządkującą zasadą, która nadaje spójność kalejdoskopowemu wejściu sensorycznemu i sensowną jedność odrębnym elementom, umożliwiając zorganizowanie i ukierunkowanie naszego zachowania. Bez tych organizujących elementów percepcyjnych nie widzielibyśmy przedmiotów, przestrzeni, zdarzeń, ruchu, ludzi czy relacji, lecz dryfowalibyśmy przez świat bezsensownych, przypadkowych wrażeń.
W jednej chwili do mózgu dociera 1000000 impulsów wejściowych, pochodzących ze źródeł światła. W tym samym czasie przetwarzamy wejścia dotyczące dźwięków, temperatury, smaków, zapachów, sygnałów od naszego ciała, potrzeb fizjologicznych, oczekiwań, wydarzeń, doświadczeń (dooość! ;]) itd. Te informacje są analizowane, organizowane i integrowane - aby mogła nastąpić reakcja. Spostrzeganie - jest jednak czymś więcej niż jedynie przetwarzaniem fizycznych impulsów bodźców w energię impulsów nerwowych i z powrotem - która może oddziaływać na otoczenie.
Pierwsze stadium procesu - wrażenie - podstawowa recepcja bodźców. Dalsze stadia - odrzucanie większości informacji, selektywne organizowanie, interpretacja i kierowanie uwagi na nowe bodźce. Jak widać - bardzo złożony proces. Spostrzeżenie (doświadczenie fenomenologiczne) - to jak dana rzecz przedstawia się obserwatorowi. Spostrzeżenia ocenia się jako prawdziwe, gdy dane spostrzeżenie jest zgodne z innymi wskaźnikami tych cech danego obiektu, które można mierzyć i weryfikować zależnie. Absolutyzm fenomenologiczny - poczucie pewności w odniesieniu do poprawności swoich spostrzeżeń. Założenie że inni obserwatorzy postrzegają tą sytuację w ten sam sposób. Skąd zatem złudzenia i oszustwa percepcji?
Siatkówka oka jest powierzchnią dwuwymiarową, przesyła zatem układy dwuwymiarowe reprezentujące świat trójwymiarowy. Percepcja jest pośrednim procesem wyciągania wniosków o wejściu bodźcowym, jest efektem odrzucenia, uporządkowania informacji itd., a nie bezpośrednim wglądem w naturę rzeczy.
2.
Halucynacje - zaburzenia spostrzegania definiowane jako fałszywe doświadczenia zmysłowe, patologiczne postrzeganie przedmiotów, które w rzeczywistości nie znajdują się w polu percepcji jednostki (lub w ogóle nie istnieją), któremu towarzyszy silne przekonanie o realności doznań i rzutowanie (projekcja) ich na zewnątrz.
Wyróżnia się omamy elementarne (obejmują takie wrażenia jak pojedyncze błyski, migotanie, niezróżnicowane pojedyncze dźwięki), proste (spostrzeżenia dotyczące tylko jednego zmysłu) i
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)