Wykład - Generatywizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 854
Wyświetleń: 2513
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Generatywizm - strona 1 Wykład - Generatywizm - strona 2 Wykład - Generatywizm - strona 3

Fragment notatki:

WSTĘP DO JĘZYKOZNAWSTWA OGÓLNEGO, WYKŁAD IV, 9.03.11
Generatywizm
Noam A. Chomsky - generatywizm - To najbardziej wpływowa i najszerzej rozpowszechniona szkoła językoznawcza II poł. XX wiek. Chomsky - twórca generatywizmu. Urodzony w 1928 r. Dla Chomskyego ważne - język jako wyróżnik naszego gatunku. Zwierzęta też się komunikują, systemy komunikacyjne mogą być skomplikowane - taniec pszczół. Zmiany ewolucyjne, adaptacja, nagle my mamy język, a inne zwierzęta nie. Język - tworzenie struktur składniowych. Tym się różnimy od pszczół i małp, że umiemy stworzyć struktury składniowe. Chomsky - poglądy anarchizujące. Struktury składniowe nie powstają w ludzkim umyśle od tak sobie, ale jest to proces. Najpierw łączymy ze sobą słowa, na końcu mamy produkt finalny - Janek zabił Marysię młotkiem. Generatywizm - najistotniejsze założenia
Krytyka strukturalizmu - strukturalizm amerykański patrzył na języka jako behawior. Język rodzi się w grupie, jeden wysyła bodźce, drugi na nie reaguje. Język - coś , co się dzieje w interakcji między ludźmi. Język - zachowanie, jak podawanie sobie ręki. Podstawowy termin - indukcja. Przez nią rozumie się proces, który prowadzi od szczegółu do ogółu i od zbierania danych szczegółowych do generalizacji. Generalizacje - dane, nadbudowywane nad generalizacjami. Strukturaliści - Język - zachowanie społeczne, które służą komunikacji. Ale nie wg. Chomsky ` ego. Zasada nieograniczonej różnorodności - języki mogą się od siebie różnić w sposób nieprzewidywalny, nie istnieją uniwersalia językowe. Nie ma nic w języku, co jest zdefiniowane przez dziedzictwo genetyczne. Chomsky: musi być uniwersalne podłoże. Strukturaliści tego problemu nie widzieli. Badania nad językami migowymi - nawet gdy nie produkujemy dźwięki, produkujemy migi, zdania. Jest podmiot, orzeczenie itd. Strukturalizm - Językoznawca nie powinien formułować hipotez na temat badanego języka na podstawie danych z innych języków lub swojej intuicji. Dlaczego? Doświadczenie języków indiańskich - nie możemy zakładać, ze gdzieś jest tak, jak w łacinie. Zakładanie czegoś a priori jest błędne. Nie można zakładać, ze są zdania, orzeczenia, należy analizować metodą drobnych kroczków. Odrzucenie introspekcji - językoznawca bazuje na introspekcji, własnym doświadczeniu. W strukturalizmie - badacz nie powinien opierać się własnej intuicji ale obiektywizacji. Osobno powinna być opisywana fonologia, składnia - są różne podsystemy, procedury badawcze. W ten zobiektywizowany sposób dojdziemy do tego, czym jest dany język. Tracimy dużo o ile chodzi o rozumienie języka jako systemu w umyśle ludzkim - to najbardziej przeszkadzało Chomsky ` emu. Uważał, ze całe podejście jest do chrzanu. Odpowiedź Chomsky ` emu na strukturalizm - rewolucja w językoznawstwie:


(…)

… innych konstrukcji niż ktoś, kto mieszka 5 km dalej. Języki regionalne - ale w obrębie regionu, każdy mówi inaczej. Artefakty w postaci języków masowych nie istnieją. Nie ma znaczenia, czy jeden idiometr jest podobny do drugiego idiometru. Dla danej osoby możemy stworzyć opis jego języka. Język to taki dialekt, który ma armię i flotę - język jest artefaktem politycznym.
Chomsky - gramatyka uniwersalna. Zbiór…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz