Wykład - funkcje łożyska

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - funkcje łożyska - strona 1 Wykład - funkcje łożyska - strona 2 Wykład - funkcje łożyska - strona 3

Fragment notatki:

FUNKCJE ŁOŻYSKA
Łożysko pełni wiele funkcji.
odżywcza - najwcześniej się pojawia i związana jest z transportem przez łożysko.
Zarodek a potem płód do rozwoju potrzebuje różnych substancji służących do odżywiania już istniejących komórek, do wytworzenia nowych komórek i dla ich prawidłowej przemiany materii oraz składników dostarczających energii.
Od strony matki do zarodka przechodzą substancje, których on nie jest jeszcze w stanie zsyntetyzować oraz substraty do syntezy różnych substancji. Źródłem tych substancji jest mleczko maciczneembriotrof embryotrophe, które może być dwojakiego rodzaju:
-- I Histiotrof - to wytwór endometrium macicy, w którego skład wchodzą wydzielina nabłonka i gruczołów macicy (stanowiące płyn miaciczny); przesącz krwi i płynu tkankowego, oraz mogą wchodzić resztki zniszczonego nabłonka i tkanki łącznej endometrium, a także krew pochodząca z wynaczynnień.
Funkcja: histiotrof pełni rolę odżywczą przede wszystkim we wczesnych stadiach rozwojowych zarodka gdy uwolniona z osłonki przejrzystej blastocysta dochodzi do macicy oraz na początku implantacji; dostarcza subst.odżywczych u zwierząt wytwarzających łożysko nieinwazyjne - świnia, koza, owca, koń
-- II Hemotrof - są to wszystkie substancje przechodzące z krwi matki bezpośrednio do łożyska; płód odzywiany jest przez hemotrof u zwierząt z łożyskiem inwazyjnym - gryzonie, człowiek; im bliższy staje się kontakt matki z zarodkiem i im bardziej zbliżają sie do siebie ich naczynia krwionośne tym większe znaczenie ma odżywianie hemotroficzne.
W miarę rozwoju ciąży wymiana ta odbywa się na coraz to większej powierzchni zetknięcia się endometrium z kosmówką płodu. Wymiana między matką a zarodkiem jest selektywna i łożysko przepuszcza tylko niektóre substancje. Wymiana może odbywać się na drodze dyfuzji prostej, ułatwionej oraz transportu aktywnego. Przez transport drogą dyfuzji prostej przechodzą substancje drobnocząsteczkowe, woda, tlen, mocznik, dwutlenek węgla, większość soli mineralnych, monocukry, witaminy rozpuszczalne w wodzie: B, B2, B12, C i niektóre elektrolity np. Ne+. Drogą dyfuzji ułatwionej przechodzą niektóre węglowodany, a za pomocą transportu aktywnego aminokwasy, kwasy tłuszczowe i glicerol, niektóre węglowodany, białka o charakterze przeciwciał (inne nie przechodzą bo muszą być rozłożone do aminokwasów), witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, kreatyna i fosfokreatyna służące zarodkowi do odtwarzania ATP.
Nie przechodzą przez łożysko kwasy nukleinowe i większość hormonów matki, za wyjątkiem hormonów steroidowych, które przechodzą w dwie strony i regulują metabolizm matki jak i płodu.
2. jako narząd oddechowy:
Płuca zarodka i płodu są nieczynne, słabo ukrwione, zapadnięte i wypełnione wodami płodowymi.

(…)

… i większości ssaków zaraz po implantacji łożysko wydziela hormon gonadotropowy - gonadotropinę łożyskową, regulującą wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte,
Wydziela także szereg hormonów steroidowych, uwalnianych do krwi matki, takich jak estrogeny, progesteron, androgeny, kortykosteroidy, które wpływają na utrzymanie łożyska, prawidłowe funkcjonowanie doczesnej oraz na prawidłowy metabolizm matki…
… immunologiczna, którą stanowić ma cienka warstwa substancji mukoproteinowej obecna na trofoblaście, zwana fibrynoidem, która maskuje antygeny trofoblastu.
sądzi się tez, że progesteron produkowany przez łożysko hamuje reakcję immunologiczną matki.
Sam zarodek również może sam bronić się przed odrzuceniem, ponieważ wydziela substancje, które przez łożysko dostają się do krwi matki i działają hamująco na podziały mitotyczne limfocytów matki, czyli działają immunosupresyjnie. Do tych substancji zalicza się: alfa-fetoproteinęn - białko syntetyzowane w pęcherzyku żółtkowym i wątrobie zarodka, oraz niskocząsteczkową substancję rozpuszczalną w wodzie, która wytwarzana jest przez monocyty i limfocyty płodu i działająca hamująco na mitozę limfocytów matczynych (immunosupresyjnie)
zahamowanie r-ji immunologicznych ciężarnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz