To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYKŁAD 4 FINANSE PUBLICZNE
TEMAT: Pojęcie budżetu, zasady budżetowe, funkcje budżetu, organizacja systemu budżetowego, dochody zwrotne i bezzwrotne, podział zadań między budżet państwa a budżety terenowe, formy powiązań jednostek z budżetem państwa.
Budżet w literaturze ma 3 znaczenia:
ogół stosunków ekonomicznych związanych z gromadzeniem i wydatkowaniem scentralizowanych zasobów pieniężnych na rzecz realizacji funkcji państwa
scentralizowany zasób środków pieniężnych znajdujący się w dyspozycji państwa
plan gromadzenia dochodów i kierunków wydatkowania państwa na dany rok budżetowy.
Po uchwaleniu przez Sejm staje się ustawą budżetową.
System budżetowy - zestaw instytucji, norm prawnych i procedurokreślających formy organizacyjne oraz zasady gromadzenia i wydatkowania środków publicznych pobieranych na mocy obowiązkowych przepisów od osób fizycznych i prawnych przeznaczonych na finansowanie zadań państwa i samorządu terytoriałnego. Zestaw norm reguluje: kompetencje poszczególnych organów państwa w sprawach budżetowych, tryb uchwalania dochodów i wydatków budżetu, jednostek pozabudżetowych i funduszy celowych.
Dyscyplina budżetowa - mówi o tym, że nie można wyżej wydatkować środków niż zaplanowano, nie można przesuwać środków pomiędzy poszczególnymi podmiotami.
Zasady budżetowe:
centralizmu - nakazuje centralne sterowanie procesami dotyczącymi całego państwa. Umożliwia władzy centralnej określanie i decydowanie o hierarchii potrzeb i środków ich zaspokajania. Zapewnia nadzór nad sprawowaniem władzy organów terytorialnych. Wyrazem stosowania tej zasady jest sposób sporządzania i wykonania budżetu.
jedności - klasyczna zasada budżetowa polegająca na tworzeniu jednego budżetu w skali państwa.
zupełności - nakazuje, by każdy podmiot i każda osoba indywidualna była w określony sposób połączona z budżetem pod względem swojej działalności finansowej.
realności - nakazuje, by budżet był oparty o realne przesłanki.
równowagi - powinna być zachowana równowaga dochodów i wydatków.
specjalizacji - nakazuje grupowanie dochodów i wydatków w ujęciu podmiotowym i przedmiotowym.
przejrzystości - sprzeczna z zasadą specjalizacji i mówi o tym, że trzeba tak ustalić budżet, aby łatwo ustalić źródło dochodów i wydatków.
uprzedniości - nakazuje, by budżet był opracowany i uchwalony przed rozpoczęciem roku budżetowego (do 15 listopada uchwalony przez Sejm, a prowizorium budżetowe na I kwartał uchwala się w wysokości wydatków poniesionych w I kwartale roku ubiegłego).
jawności - nakazuje podawanie budżetu do wiadomości publicznej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)