Wykład - definicja terroryzmu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - definicja terroryzmu - strona 1 Wykład - definicja terroryzmu - strona 2 Wykład - definicja terroryzmu - strona 3

Fragment notatki:

TERRORYZM (TERRORYZM POLITYCZNY I MIĘDZYNARODOWY)
Terroryzm
Terroryzm jest to metoda działania polegająca na przemocy wobec pojedynczych osób aparatu władzy (terroryzm indywidualny) lub wobec przypadkowych członków społeczeństwa, przez zamachy na urzędy, lokale publiczne, koszary (terroryzm zbiorowy). Terroryzm był stosowany od wieków jako metoda walki politycznej.
Terroryzm polityczny
Współczesny terroryzm polityczny sam w sobie jest zjawiskiem wielce różnorodnym i o wiele bardziej skomplikowanym niż sto czy dwieście lat temu. Jako jeden z aspektów walki politycznej jest wciąż aktualną formą osiągania własnych celów. W epoce coraz większego i szybszego rozwoju technologii, a co za tym idzie udoskonalaniem środków i sposobów masowego zabijania, sprawcy aktów terroryzmu mogą coraz silniej ingerować w politykę wewnętrzną i zewnętrzną państw.
Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych to niewątpliwie okres nasilenia w świecie terroryzmu i zagęszczenie zamachów na znanych polityków. Wiosną 1978 r. Czerwone Brygady porwały i zamordowały wielokrotnego premiera i ministra Włoch, przywódcę chrześcijańskiej demokracji Aldo Moro. 30 III 1981 r. celem nieudanego zamachu był prezydent Reagan, a 13 maja Jan Paweł II. Ojciec Święty zresztą jeszcze raz (w Portugalii w Fatimie) stał się celem ataku uzbrojonego w sztylet fanatyka, któremu na szczęście udaremniono zadanie ciosu.
6 X 1981 r. w trakcie przyjmowania defilady wojskowej w Kairze zamordowany został prezydent Egiptu Anwar Sadat. 31 X 1984 r. w wyniku zamachu śmierć poniosła premier Indii Indira Gandhi, warto wspomnieć, że jej syn i zarazem następca na stanowisko premiera Rajiv Gandhi również zginął w wyniku zamachu terrorystycznego. 28 II 1986 r. w czasie wychodzenia z kina w centrum Sztokholmu zastrzelony został wielokrotny premier Szwecji, wybitny polityk socjaldemokratyczny Olof Palme. To tylko niektóre najgłośniejsze tego typu zbrodnie. Dodać do tego trzeba liczne zamachy bombowe, porwania samolotów i porwania zachodnich obywateli w Libanie, gdzie zresztą w 1983 r. miały miejsce najkrwawsze zamachy bombowe. 18 kwietnia ciężarówka wyładowana materiałami wybuchowymi wjechała na teren amerykańskiej ambasady w Bejrucie, powodując śmierć 63 osób. Jeszcze bardziej krwawy atak tego typu miał tam miejsce 23 października. Zginęło wówczas 269 żołnierzy amerykańskich i francuskich.
Oczywiście różne było podłoże polityczne terroryzmu. Były ruchy i grupy o inspiracji radykalno-lewicowej, były też i takie, które czerpały inspirację z radykalizmu prawicowego. Wielu terrorystów korzystało z czegoś więcej niż pomocy ze strony państw rządzonych przez komunistów. Posługiwali się materiałami wybuchowymi czechosłowackiej produkcji i byli szkoleni w specjalnych obozach przez specjalistów od dywersji z ZSRR, NRD i Kuby. Zachód za centra terroryzmu uważał wówczas Libię, Iran, Irak i Liban, gdzie znajdowały się obozy OWP.


(…)

… stosowania Konwencji Europejskiej o zwalczaniu terroryzmu podpisana w Dublinie w 1979 r.,
Konwencja o fizycznym zabezpieczeniu materiałów nuklearnych z 1980 r. zawarta pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

…. Kurdów w Turcji, Ormian na południu Federacji Rosyjskiej, czy Sikhów w Indiach).
Do najbardziej znanych organizacji terrorystycznych o międzynarodowym zasięgu działania, można zaliczyć:
RAF (Rote Armee Fraktion — Frakcja Armii Czerwonej), działającą w Niemczech od 1970 r. Jej głównymi postaciami byli Andreas Baader, Ulrike Meinchof i Horst Mehler. Do najbardziej spektakularnych działań RAF zaliczyć należy zabicie prezesa Deutsche Bank A. Herrausena oraz opanowanie ambasady RFN w Sztokholmie w 1975;
ETA (Euzkadi Ta Askatasuna — Kraj Basków i Wolność). Działa w Hiszpanii od 1959 r. W 1974 r. ETA podzieliła się wewnętrznie na dwie frakcje (jedną opowiadającą się za walką pokojową — ETA —Politico — Milis, oraz drugą, która postawiła na działalność terrorystyczną — ETA Milia). Obecnie siły ETA ocenia…
… spowodowała śmierć ok. 3000 osób.
Ogromną rolę w umiędzynarodowieniu zja­wiska terroryzmu międzynarodowego odegrały organizacje działające poza Europą, zwłaszcza — np. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny G. Habasza, organizacja Czarny Wrzesień, urugwajscy Tupamaros, terroryści libijscy inspirowani przez M. Kadafiego, czy Japońska Armia Czerwona. W miarę utrwalania się działalności terrorystycznej w świecie…
… terrorystów międzynarodowych. Prace w tym zakresie prowadzone były głównie pod auspicjami ONZ. Obowiązujące konwencje regulujące te zagadnienia, to:
Konwencja Tokijska z 14. 09.1963 r. o przestępstwach i niektórych czynach popełnionych na pokładzie statków powietrznych,
Konwencja Haska z 1970 r. o zwalczaniu bezprawnego zawładnięcia statkami powietrznymi,
Konwencja Montrealska z 1971 r. na temat zwalczania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz