Polityka bezpieczeństwa Rosji
Przyczyny redefinicji bezpieczeństwa:
- rozpad ZSRR(utrata terytorium, ludności, mórz i portów, nowa sytuacja geopolityczna, konflikty etniczne, uaktywnienie działań Chin, USA, Turcji, Iranu i państw zachodnioeuropejskich na obszarach poradzieckich)
- doktryna „nowego myślenia” Gorbaczowa(odejście od konfrontacji z Zachodem na rzecz współpracy politycznej i ideologicznej, rezygnacja z wyścigu zbrojeń)
Dokumenty programowe:
1997/2000 - Koncepcja bezpieczeństwa narodowego
Władze rosyjskie zauważyły ignorowanie i osłabianie pozycji Rosji na arenie międzynarodowej. Cele:
- wczesne wykrywanie zagrożeń
- zapewnienie suwerenności i integralności terytorialnej FR
- rozwój gospodarki
- rozwój naukowo - techniczny i technologiczny
- współpraca międzypaństwowa
- rozwój potencjału wojskowego
- walka z terroryzmem i przestępczością(daje władzy możliwość zwalczania wewnętrznych przeciwników, kwalifikowanych jako destabilizujących sytuację, np. Czeczenia)
1993/2000/2010 - Doktryna wojenna
Propaguje wielobiegunowość sm, stwierdza mniejsze zagrożenie atakiem niż w czasie zimnej wojny, zagrożenie widząc tylko w obcych siłach militarnych na sąsiednich terenach(przeciw NATO). Zastrzega sobie prawo do użycia broni nuklearnej w różnych etapach wojny konwencjonalnej.
1993/2000 - Koncepcja polityki zagranicznej
Za priorytet uznano stosunki z państwami WNP, potem Europą, USA, regionem Azji i Pacyfiku, Azji Południowej i Zachodniej. Podkreślała niezbędność zaangażowania w wygaszanie konfliktów w państwach sąsiednich oraz innych rejonach świata(Bliski Wschód, Półwysep Koreański) oraz walkę z terroryzmem, fundamentalizmem i separatyzmem.
Proces redefinicji
Aktualizacja została wymuszona przez kryzys jugosłowiański, zagrożenie fundamentalizmem islamskim, rozszerzanie NATO, kryzys wewnętrzny, m.in. kryzys rublowy w 1998. Ostatecznym punktem była zaś interwencja NATO w Kosowie, działanie na pograniczu prawa, kiedy stanowisko Rosji zostało całkowicie zignorowane. Wtedy Putin sam powziął równie stanowczą politykę wewnętrzną wobec separatystów a na arenie międzynarodowej rozpoczął samodzielność i pragmatyzm lansować.
Dalsza redefinicja miała też swoje przyczyny w atakach terrorystycznych w moskiewskim teatrze w 2002 r. i w szkole w Biesłanie w 2004.
2007 r. - zarys nowej doktryny wojennej, która zagrożeń upatruje już nie tyle w czynnikach militarnych, ile politycznych, gospodarczych i społecznych, w ingerencji w suwerenność i sprawy wewnętrzne, proliferacji broni masowego rażenia.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)