To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Makroekonomia dr Izabela Szupejko
Wykład 4
Cykl Juglara to cykl, który wynosi od 8 do 11 lat (4 fazy: ożywienie, rozkwit, kryzys, depresja - po tych 4 fazach następują kolejne fazy od nowa)
Ożywienie - inwestycje → zatrudnienie → dochody → popyt → ceny → ceny → produkcja. Oznacza to, że gospodarka jest w fazie wzrostu, jeżeli by te strzałki odwrócić to nie będzie dobrze dla gospodarki. Wzrostowi cen towarzyszy wzrost inflacji. Rosnące ceny są informacją dla producentów, że opłaca się produkować, więc producenci są zdolni płacić więcej pracownikom. Popyt na siłę roboczą powoduje wzrost cen, co oznacza że, że producenci będą więcej produkować. Handlowcy magazynują towar ponieważ mogą go później sprzedać za wyższą cenę.
Rozkwit - gospodarstwa domowe zaczynają odkładać pieniądze (robią oszczędności). Gospodarka wchodzi w fazę kryzysu, gdyż ceny spadają. A jak ceny spadają to oznacza, że nie opłaca się dużo produkować. Producenci zwalniają pracowników, gdyż nie muszą tak dużo produkować, nie ma popytu.
Kryzys - pierwszym sygnałem kryzysu jest spadek kursu cen akcji. Występuje spadek zamówień np. na materiały budowlane. Ceny spadają (nawet o 30%), koszty są coraz większe, a zyski mniejsze. Dużo przedsiębiorstw w tym okresie bankrutuje.
Depresja - w gospodarce dzieje się bardzo źle, ale gorzej być nie może. Wskaźniki ekonomiczne osiągnęły minimalny poziom i już niżej nie mogą spaść, utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Może być tylko lepiej. Pod koniec depresji pojawiają się symptomy - kurczy się podaż. Dochodzi do momentu - popyt podaży. Zaczynają rosnąć ceny i produkcja się powiększa. Ożywienie zaczyna się od tych producentów, którzy przetrwali na rynku po kryzysie. Musza zamówić nowe maszyny, urządzenia czyli na inwestycje. Cały ruch zaczyna się od nowa - zaczyna się ponownie ożywnienie.
Cykl koniunkturalny po II wojnie światowej.
RYSUNEK!!!!!!!!
Cykl ten składa się z 2 faz: recesji i ekspansji, a nie z 4.
Cechy cyklu koniunkturalnego po II wojnie światowej:
Linie są bardziej łagodne niż w cyklu klasycznym (Juglara). Recesja odpowiada kryzysowi i depresji, a wzrost odpowiada ożywieniu i rozkwitowi.
Złagodzenie tego cyklu jest spowodowane dzięki państwu. Państwo ingeruje w gospodarkę - nie pozwala na duże odchylenia. W fazie recesji państwo stara się pobudzić gospodarkę, a w fazie wzrostu hamuje go żeby nie dopuścić do kryzysu
Czas cyklu to 4-5 lat (2 lata - recesja, 2-3 lata - wzrost)
W recesji nie występuje spadek cen, a raczej inflacyjny wzrost, który odpowiada silnym zmonopolizowaniem gospodarki. A monopole w czasie recesji obniżają produkcję, ale starają się utrzymać zysk na stałym poziomie. Stagflacja - zbudowanie z 2 słów stagnacja i inflacja.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)