Wykład - Cele ONZ

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Cele ONZ - strona 1 Wykład - Cele ONZ - strona 2

Fragment notatki:

CELE ONZ: art.1 KNZ
Polit.: utrzymanie międz pokoju i bezp. Gosp. i społ.: organizowanie współp międzyn, wspier. postępu społ, walka o prawa człowieka i poprawa standardów życia.Inne cele realizowane przez specjalne organizacje np.: WHO, UNESCO, a ponadto powołane przez ZO podmioty pomocnicze np.: komisja prawa międzyn.
Deklaracja Milenijna 8 IX 2000 określiła cele milenijne:
Gosp. i Społ.: dot. Sytu osób najuboższych (do 2020 o połowę ma się zmniejszyć liczba osób żyjących za 1$ dziennie, oraz osób co cierpią głód), dążenie do zapewnienia edukacji na poziomie podst; równość między kobietami a mężczyznami; epidemia HIV, malarii, żółta febra= zapobieganie rozprzestrzenienia+ szczepienia; handel między państwami= zniesienie barier handlowych. Cele Milenijne pewnie NIE zostaną zrealizowane. Szczyt Ziemi 2005 określił cel tzw. zasady zrównoważonego rozwoju tj. zrównanie podziału w rozwoju LEDCs i MEDCs.
ZASADY ONZ: art.2 KNZ
Zas. suwerennej równości państw, wykonywania zobowiązań w dobrej wierze, pokojowego rozwiąz sporów, powstrzym się od użycia siły lub groźby użycia siły w sm, udzielenia pomocy NZ w realizacji ich celów i zadań, p.czł. mają obowiązek wymuszenia przestrzegania zasad KNZ przez państwa należące do ONZ, nieingerencji w sprawy wewn p.czł. Deklaracja zasad prawa międzynarodowego tj. rezolucja 25 i 26 z 1970r.: zasada samostanowienia narodów, przywrócenie niezależności terytoriom zależnym, powtórzenie zasad z KNZ, oraz w kontekście innych działań: poszanowania praw człowieka; zrównoważonego rozwoju dot eksploatacji złóż naturalnych, polityki wodnej, emisji gazów cieplarnianych; stałej suweren nad złożami natural.
CZŁONKOSTWO ONZ: PIERWOTNE: państwa, co uczestniczyły w konf w San Francisco, oraz te co podpisały deklaracje (w tym Polska)
WTÓRNE: 2 kategorie kryteriów: materialne= art.4 członek ONZ musi być państwem, państwa co miłują pokój, państwa muszą być zdolne do wykonywania zobowiązań z KNZ; formalne= wyrażenie zgody przez ZO na wniosek RB; w 1948r. MTS wydał opinię, że decyzja o tym jak ma głosować ZO ma charakter polityczny oraz jest ograniczona przez kryteria materialne.Możliwość wykluczenia lub zawieszenia: RB składa wniosek, a ZO podejmuje decyzję. Przyczyna: łamanie zasad KNZ gł. w dziedzinie bezp. (Indonezja wyrzucona, RPA wykluczone).ZO ONZ: gł. organ przedstawicel, w którego skład wchodzą wszyscy członkowie ONZ (max 5 osób z państwa). Każde państwo ma 1 głos o tej samej sile. Decyzje są podejmo. przez głosowanie: w sprawach ważnych np.: deklaracje pokojowe, budżet decyduje większość kwalifikowana tj. 2\3 głosów; w pozostałych sprawach większość zwykła. Działa na zasadzie sesji zwyczajnej tj. raz w roku we wrześniu, ale KNZ dopuszcza zwołanie sesji nadzwyczajnej (do tej pory 10 takich sesji). ZO ma 6 komitetów specjalnych dot.: zbrojenia i bezpieczeństwa, ds. ekonomi i finansowych, ds. społ, humanitarnych i kultur, ds. specjalnych, politycz, dekolonizacji, ds. administrac, budżetowych, oraz ds. prawnych.


(…)

… mniejistotnych → wzrost zaufania. -instytucjonalizm- świat wygląda podobnie jak w ujęciu realistycznym: kraje myślą o własnych celach, ale rola OM rośnie wraz ze spadkiem roli hegemona; w ramach OM państwa są w stanie porozumieć się co do postępowania, brak dylematu więźnia. J. Mearsheimer- „Fałszywa obietnica inetytucjonalizmu międzynarodowego” anazliza instytucjonaliizmu w sferze bezpiecze. Mndz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz