Wykład - Źródła prawa w II i III filarze UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Źródła prawa w II i III filarze UE - strona 1 Wykład - Źródła prawa w II i III filarze UE - strona 2 Wykład - Źródła prawa w II i III filarze UE - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD 4, 28 X 2008
Źródła prawa w II i III filarze UE - Akty wydawane w ramach II i III filara UE zalicza się do pr. pochodnego unijnego - ale nie pr. wspólnotowego. - Znacznie odbiegają od pr. I filara - Wynika to z tego, że II i III filar opiera się na współpracy międzyrządowej p.czł. - W II filarze instrumenty są określone w art. 12 TUE:
- Zasady i ogólne wytyczne wpzib, wspólne strategie, działania, stanowiska i regularna współpraca p.czł. - Adresatami poszczególnych kategorii aktów są organy wspólnotowe działające w ramach I filaru albo p.czł. - Zasady i ogólne wytyczne wpzib określa Rada Europejska - są one adresowane do Rady UE. - Rada Europejska decyduje o wspólnych strategiach w obszarach, w których p.czł. mają wspólne interesy. - Wspólne strategie przyjmowane są w wyniku zaleceń Rady UE. - Wspólne strategie są bardziej konkretne niż wytyczne wpzib np. wspólne strategie dot. Relacji z Rosją i Ukrainą. - Po przyjęciu strategii Rada UE wprowadza je w życie, poprzez uchwalenie wspólnych działań i stanowisk. - Charakter wspólnych stanowisk i ich moc wiążąca nie są wyraźnie określone. Ich rola polega na skoordynowaniu polityki zagranicznej p.czł. - P.czł. powinny zapewnić zgodność swoich polityk ze wspólnymi stanowiskami, bronić tych stanowisk w org. międzynarodowych i konferencjach. - Dalej idącym instrumentem są wspólne działania uchwalane przez Radę UE. Są one uchwalane wtedy gdy działania operacyjne UE uważane są za konieczne (np. w byłej Jugosławii; w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie). - Źródła prawa w III filarze UE - Podstawowe cele III filara są osiągane we współpracy p.czł. w obszarze współpracy policyjnej i sądowej. - TUE nie przewiduje wprost wydawania ogólnych wytycznych przez Radę Europejską w ramach III filara.
- W praktyce jednak takie akty się spotyka - no. Plan działań w celu zwalczania zorganizowanej przestępczości z 1997. - Innymi instrumentami w III filarze są akty Rady UE: decyzje ramowe i decyzje.
- Decyzje ramowe - wydawane są w celu zbliżenia ustaw i przepisów wykonawczych p.czł.
Zatem są podobne do dyrektyw w I filarze - wiążą p.czł. co do celu, natomiast pozostawiają swobodę co do wyboru form i środków.
- Decyzje - Rady są uchwalane z każdego innego powodu zgodnego z celami III filara.
Decyzje te są wiążące dla p.czł.
Karta Praw Podstawowych: - Została proklamowana w XII 2008 r. w Nicei przez przewodniczących trzech instytucji WE: PE, Rady UE, KE. - Formalnie należy do tzw. porozumień międzyinstytucjonalnych. - Karta formułuje prawa i wolności człowieka, prawa obywateli w 50 artykułach zgrupowanych w 6 rozdziałach:
Godność
Wolność
Równość


(…)

…, Rady UE, KE. - Formalnie należy do tzw. porozumień międzyinstytucjonalnych. - Karta formułuje prawa i wolności człowieka, prawa obywateli w 50 artykułach zgrupowanych w 6 rozdziałach:
Godność
Wolność
Równość
Solidarność
Prawa obywateli
Wymiar sprawiedliwości
-> Poszczególne wolności i prawa są wzorowane na Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, innych umowach m-owych, TWE, orzecznictwie ETS…
… dekretów wyznaczanych poprzez parlamenty krajowe. - Fr, RFN, Wł - po 18, Bel, Hol. - 10, Luks - 4 - Funkcje kontrolne, mogło uchwalić wotum nieufności wobec Wysokiej Władzy. Rada Ministrów: - 6 przedstawicieli p.czł. zasiadających w ich rządach. - Sprawowali kolejno funkcje przewodniczącego przez 3 miesiące. - Rada koordynowała działalność WW i p.czł. Trybunał Sprawiedliwości: - Złożony z 7 sędziów, na 6…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz