Wykład - budżet Unii Europejskiej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - budżet Unii Europejskiej - strona 1 Wykład - budżet Unii Europejskiej - strona 2

Fragment notatki:

BUDŻET UNII EUROPEJSKIEJ
1. Wiadomości ogólne
Pierwotnie trzy Wspólnoty Europejskie miały odrębne budżety. W przypadku CECA miała ona dwa budżety: administracyjny i operacyjny. Budżet administracyjny obejmował koszty funkcjonowania administracji CECA. Natomiast budżet operacyjny obejmował: koszty badań technicznych i ekonomicznych; koszty współudziału CECA w readaptacji pracowników przemysłu węglowego i stalowego pozostających bez pracy, przenoszeniu powyższych pracowników do innych regionów CECA, przyznawanie zasiłków bezrobotnym pracownikom do chwili ich ponownego zatrudnienia; dofinansowywanie przedsiębiorstw przemysłu węglowego i stalowego poprzez udzielania im pożyczek.
W przypadku EURATOMu posiadał on również dwa budżety: funkcjonowania oraz badań i inwestycji. Wydatki budżetu funkcjonowania obejmowały: koszty administracji oraz związane z kontrolą bezpieczeństwa i ochroną sanitarną; natomiast budżetu badań i inwestycji - wydatki związane z wykonywaniem programu badań Wspólnoty, ewentualny udział w kapitale Agencji Zaopatrzenia i w jej wydatkach inwestycyjnych, wydatki na wyposażenie Wspólnego Ośrodka Badań Jądrowych oraz ewentualny udział we wspólnych przedsiębiorstwach i operacjach.
Na mocy art. 20 pkt 1 traktatu fuzyjnego corocznie ustalany jest budżet Wspólnot, który od roku 1994 nosi nazwę „ogólnego budżetu Unii Europejskiej”. Odbywa się to w sposób określony w postanowieniach Traktatu oraz w regulaminie finansowym ustalonym przez Radę. Parlament Europejski i Rada wspólnie ustalają budżet i tworzą władze budżetowe. Budżet Unii Europejskiej jest bardzo niewielki w porównaniu z budżetami poszczególnych państw członkowskich. Nie przekracza 2,5 proc. sumy budżetów narodowych. W roku 1997, zgodnie z postanowieniem Komisji Europejskiej, każdy obywatel UE miał zapłacić średnio 220 ECU na Unię i około 50 razy więcej na rzecz własnego kraju. Mimo niewspółmierności w stosunku do budżetów krajowych, budżet UE jest źródłem cyklicznych sporów między państwami członkowskimi, oraz między nimi, Komisją i Parlamentem.
Specyfiką budżetu UE jest to, że nie może ona spełniać roli narzędzia polityki makroekonomicznej, tj. nie może wpływać na stabilizację gospodarki państw członkowskich. Dochody i wydatki w ramach tego budżetu muszą się bowiem w zasadzie równoważyć, a tym samym nie można wykorzystywać deficytu budżetowego do pobudzania popytu, inwestycji czy zmniejszenia bezrobocia.
Członkiem Komisji Europejskiej ds. budżetu i kontroli finansowej w Brukseli jest Michaele Schreyer. System finansowy jest nie tylko częścią ogólnego systemu Wspólnoty, ale także miernikiem stopnia integracji Wspólnot Europejskich. Z tego powodu wiąże się ściśle z jej dalszym rozwojem politycznym i instytucjonalnym.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz