Wykład - budowa mRNA

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1757
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - budowa mRNA - strona 1 Wykład - budowa mRNA - strona 2 Wykład - budowa mRNA - strona 3

Fragment notatki:

Budowa mRNA
Budowa mRNA różni się u procariota i eucariota.
Budowa mRNA u procariota
Jeden łańcuch mRNA może zawierać informację o syntezie kilku białek (jest policistronowy), posiada nie zmodyfikowany koniec 5'i 3'- mRNA funkcjonujący komórce bakteryjnej odpowiada pierwotnemu transkryptowi DNA, bakteryjne mRNA nie występuje w połączeniu z białkami, nie zwiera także żadnych zmodyfikowanych zasad. Translacja nie zaczyna się od końca 5'. Pierwszy kodon AUG dla formylometioniny leży w odległości 25 nukleotydów od końca 5'. Ten rejon do pierwszego kodonu nazywamy sekwencją liderowa. Za kodonem AUG występuje sekwencja kodująca , mogą tak występować sekwencje nie kodujące. Na końcu 3' występuje rejon nie podlegający translacji tzw. rejon 3' UTR. mRNA charakteryzuje się obecnością sekwencji Shine-Dalgarno -3-10nt powyżej startu- tak zwane miejsce wiązania rybosomy.
Budowa mRNA u Eukariota
Posiada dwa zmodyfikowane końce 7-metyloguazozynę na końcu 5' tzw czapeczka, na końcu 3' występuje natomiast sekwencja poliA chroniąca przed degradacją. mRNA u eukariontów jest monocistronowy (zawiera informacje o syntezie jednego białka). W komórce eukariotycznej mRNA może tworzyć kompleksy z białkami takie RNA nazywamy rybonukleoproteinowym mRNP.
W obrębie końca 5' jak i 3' występuje rejony UTR.
Translacja- proces energochłonny,(pochłania 30% energii komórki),zintegrowany z innymi procesami w komórce. W przebiegu translacji wyróżnia się trzy etapy: inicjacja, elongacja, terminacja.
Reakcja aminoacetylacji tRNA.
Proces ten przebiega w dwóch etapach.
Etap 1- dochodzi w nim do aktywacji aminokwasu powstaje aminoacyloadenylan
aa+ATP aa~AMP+PPi
Etap 2- przeniesienie grupy aminoacylowej na tRNA
aa~AMP+ tRNA aatRNA +AMP
reakcje katalizowane są przez enzym zwany syntetazą. Syntetazy tRNA podzielono na dwie grupy:
dołącza aminokwas do 2' grupy hydroksylowej końcowego nukleotydu w tRNA, jej centrum aktywne tworzy strukturę równoległej harmonijki typu β.
dołącza aminokwas do 3'grupy hydroksylowej końcowego nukleotydu w tRNA, jej centrum aktywne stanowi antyrównoległa harmonijka typu β.
Błędy w aminoacylacji występują rzadko, nie częściej niż jeden na 80 acylacji. Syntetaza posiada zdolność korygowania- przeprowadzania hydrolizy w przypadku błędu. Znane są przypadki, gdy syntetaza aminoacylo-tRNA przyłącza do tRNA nieprawidłowy aminokwas, który w kolejnej reakcji chemicznej może zostać przekształcony w aminokwas właściwy. Pierwszy raz tego typu reakcje odkryto u bakterii bacillus megaterium. Do tRNA przyłączany jest błędnie kwas glutaminowy, który jest następnie przekształcany w glutaminę w reakcji w reakcji transamidacji katalizowanej przez inny enzym. Ten sam proces jest wykorzystywany w podobny sposób przez inne bakterie i archeony (nie występuje u

(…)

… i dlatego nie może być na całej długości tak samo ułożona wzdłuż kodonu. W wyniku tego możliwe jest tworzenie zgodnie z zasadą tolerancji nietypowych par zasad miedzy trzecim nukleotydem kodonu i pierwszym nukleotydem antykodonu
Inicjacja translacji u bakterii. 1. Dwa wydarzenia PREINICJACYJNE poprzedzają właściwą inicjację :
a. NAŁADOWANIE tRNA - 2 reakcje przeprowadzane przez syntetazy aminoacylo-tRNA (syntetazy - jest ich 20…
… możliwe jest dzięki temu że wchodzi on w skład krótkiej konserwatywnej sekwencji zwanej kozak.
Usuwanie struktury II rzędowej odbywa się dzięki czynnika eIF-4A, eIF-4B, które mają aktywność helikazy, a więc mogą rozrywać wewnątrz cząsteczkowe wiązania miedzy parami zasad w obrębie II rzędowych struktur, odblokowują drogę kompleksowi inicjacyjnemu.
Po umiejscowieniu kompleksu w miejscu kodonu inicjującego następuje…
….
Specyficzność tRNA gwarantuje oddziaływanie między antykodonem w tRNA a kodonem w mRNA, który bierze udział w translacji, dlatego też synteza zachodzi zgodnie z zasadami kodu genetycznego. Proces rozpoznawania kodonu jest skomplikowany powodu dodatkowych możliwości wynikających z zasady tolerancji. Ponieważ antykodon znajdujący się w pętli cząsteczki tRNA, trójka nukleotydów jest lekko wygięta…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz