Translacja-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Translacja-opracowanie - strona 1 Translacja-opracowanie - strona 2 Translacja-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Translacja:
Przebieg tranlacji:
mRna transportowane jest do cytoplazmy przy pomocy białek motorycznych dołączonych do sekwencji 3' UTR Na terenie cytoplazmy łączą się 2 podjednostki rybosomalne (mała i duża), 5sRNA i mRNA (przyczepione sekwencją starterową - kodonem inicjującym AUG kodującym metioninę). U Eucaryota potrzebne są do tego czynniki inicjujące.
Do tego kompleksu przyłącza się tRNA z odpowiednim aminokwasem. tRNA ma kształt koniczynki, która na górze ma antykodon, czyli miejsce mające powinowactwo do trójki nukleotydów mRNA kodujących określony aminokwas oraz miejsce akceptorowe na końcu 3' przyłączające aminokwas odpowiadający sekwencji nukleotydów.
Rybosom zawiera 4 miejsca wiązania RNA: jedno dla mRNA i 3 dla tRNA (A = aminoacylo-tRNA, P = peptydylo-tRNA, E = exit). Pierwszy tRNA przyłącza się w miejscu A i przesuwa się na miejsce P.
Do zwolnionego miejsca A przyłącza się kolejny tRNA. Wtedy karboksylowy koniec łąńcucha peptydowego / aminokwasu przenoszony jest z tRNA w miejscu P na tRNA w miejscu A (dzięki peptydylotransferazie tworzy z aminokwasem wiązanie peptydowe). Jest to sprzężone z przesunięciem się podjednostek względem siebie - wtedy wolne tRNA przesuwa się z P na E, a tRNA z peptydem - na miejsce P.
Mała podjednostka przesuwa się o 3 nukleotydy (wraca do pozycji wyjściowej), tRNA z miejsca E opuszcza rybosom. Cykl rozpoczyna się na nowo.
Powtarza się to do chwili, aż w miejscu A znajdzie się kodon stop (UAA, UAG, UGA). Z sekwencją tą wiążą się czynniki uwalniające (białka), które zmieniają aktywność peptydylotransferazy (uwalnia białko do cytoplazmy). Wtedy rybosom uwalnia mRNA i rozpada się na podjednostki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz