Wykład - administracja wieku oświecenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1561
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - administracja wieku oświecenia - strona 1 Wykład - administracja wieku oświecenia - strona 2

Fragment notatki:

administracja wieku oświecenia:
W XVIII wieku w Europie rozprzestrzeniały się idee oświecenia prądu umysłowego związanego z rozwojem nauk przyrodniczych i filozofii. Z czasem punkt ciężkości oświecenia przeniósł się na sferę społeczną i polityczną. Jednym z podstawowych założeń oświecenia było przekonanie, że świat może być poznany wysiłkiem ludzkiego umysłu. Człowiek miał poznawać świat, by odkrywać normy prawa natury i dysponując wiedzą mógł dostosować rzeczywistość społeczną do tego, co nakazywało prawo natury.
Burżuazyjna myśl wieku myślicieli oświecenia, jak Jakuba Russo czy Monteskiusza domagała się zniesienia wszelkich urządzeń feudalnych, w tym przywilejów szlacheckich i poddaństwa chłopów jako krępujących rozwój społeczeństwa.
W tym celu domagano się również zmian z zarządzaniu państwem czyli administracji.
Zakres działania państwa i administracji:
W XVIII wieku nastąpił wzrost zakresu oddziaływania państwa. Był on szerszy od zakresu działań samego monarchy. Państwo rozpoczęło działalność w wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. Szczególny wpływ na reformę administracji miały rosnące potrzeby skarbowe. Państwo potrzebowało coraz więcej pieniędzy na rosnącą armię, na opłacanie rosnącego korpusu urzędniczego, na utrzymywanie wielkich dworów monarszych. Zaczęto poszukiwać źródeł zwiększenia dochodów bez dodatkowego obciążania szlachty. Zaczęto zwracać uwagę na przemysł, na udzielanie pożyczek, dotacji. Zaczęto zdawać sobie sprawę w wieku oświecenia z konieczności nauczania obowiązkowego dzieci. Tym bardziej, że rosła liczba niższych stanowisk urzędniczych. To ostatnie było szczególnym powodem wprowadzenia obowiązku szkolnego w państwie pruskim w 1717 roku, a w Anglii w 1774 roku.
XVIII wiek przyniósł odczucie i pojęcia zacofania gospodarczego. Fryderyk II król pruski mówił o swoim kraju jako kraju zacofanym. Starał się dorównać krajom bardziej zamożnym w jego odczuciu postępowym, jak np. Francja. Zmuszało to państwo do podejmowania działań stymulujących rozwój gospodarczy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz