Prawo - mówiąc najogólniej -jest zbiorem norm postępowania tworzonych przez państwo, a ściślej - przez uprawnione do tego na mocy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej organy państwowe. Prawo w znaczeniu prawniczym- prawo to zespół norm ustanowionych bądź uznanych przez odpowiednie organy państwowe, a przestrzegania prawa jest zagwarantowane w ostateczności przez przymus stosowany przez państwo Głównym celem prawa (wewnętrznego, międzynarodowego) jest 1. tworzenie ładu, 2. porządkowanie podstaw życia społecznego, politycznego i gospodarczego, zarówno wewnątrz państw, jak i w skali międzynarodowej
Prawo pełni określone funkcje. Funkcje prawa można rozpatrywać z bardzo różnych punktów widzenia, w szczególności biorąc pod uwagę:
KIERUNEK ODDZIAŁYWANIA
Funkcja stabilizująca wyraża się tym, że skutkiem działania prawa w społeczeństwie jest utrwalanie istniejącego w nim ładu politycznego, gospodarczego itp., funkcja dynamizująca zaś, polega na promowaniu zmian w różnych sferach życia społecznego. RODZAJ ODDZIAŁYWANIA
Funkcja ochronna prawa polega na eliminowaniu zachowań zagrażających pewnym chronionym wartościom oraz nakłanianiu do działań realizujących takie wartości. Polega na wspieraniu rozmaitych wartości istotnych ze społecznego punktu widzenia. Fun kcja organizacyjna natomiast, polega na koordynowaniu działań członków społeczeństwa, określaniu form współpracy, stwarzaniu kompetencji do odpowiednich działań. Funkcja represyjna i funkcja wychowawcza uwzględnia to, czy prawo działa przez obawę dolegliwości, które mogą spotkać naruszycieli norm, czy przez fakt, iż wyrabia w adresatach norm trwałe przekonania, skłonności, nawyki.
Ponadto prawo pełni następujące funkcje: kontrolną - polega na tym, że rezultatem działania prawa jest poddanie zachowań ludzkich społecznej kontroli, m.in. przez eliminowanie odstępstw od obowiązujących norm. dystrybutywną - jest rezultatem tego, że prawo przyczynia się do rozdziału w społeczeństwie różnego rodzaju dóbr i ciężarów (materialnych). Widać to szczególnie wyraźnie w przypadku norm podatkowego
regulacja konfliktów - polega na tym, że rezultatem działania prawa (przestrzegania i stosowania) jest rozstrzyganie sporów między ludźmi, sporów, które pojawiają się w przypadku niezgodności interesów i opinii jednostek i grup ludzkich.
partycypacyjną - przepisy prawa umożliwiają nam uczestnictwo, wpływ na stosunki społeczne i gospodarcze. np. przepisy ordynacji wyborczej, dobrowolne głosowanie.
Prawo nie stwierdza , „jak jest", lecz określa „jak być powinno". Norma prawna wskazuje więc jej adresatowi jak w danych okolicznościach powinien się w przyszłości zachować.
(…)
…, że w prawie cywilnym i prawie gospodarczym, a w wąskim zakresie także w prawie pracy prawodawca posługuje się nie tylko nakazem i zakazem, ale również regulacją prawną polegającą na tym, że określone normy prawne mają zastosowanie jedynie wówczas, gdy strony umowy inaczej nie postanowiły. Pierwsza grupa norm zawierająca nakazy i zakazy to normy bezwzględnie obowiązujące. Umowa naruszająca takie normy prawne byłaby nieważna. Natomiast druga grupa norm - to normy względnie obowiązujące. Owa względność polega właśnie na tym, że mają one zastosowanie jedynie wówczas, gdy strony danej umowy nie postanowiły inaczej. Oto przykłady takich norm:
- W myśl art. 182 § 2 Kodeksu spółek handlowych jeżeli zbycie przez wspólników udziałów w spółce z o.o. zostało w umowie spółki uzależnione od zgody spółki, należy stosować…
… tak względem innej osoby, jak i państwa (np. obowiązek podatkowy) nie mogą wykraczać poza określone w prawie.
Prawo powinno cechować się trwałością obowiązywania. Nie jest to jednak trwałość absolutna. W zależności od zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych i układów politycznych również prawo podlega odpowiednim zmianom. Nierzadko można więc spotkać np. „ustawę o zmianie ustawy…
… uregulowane przez prawo. Powszechnie znana jest np. prawna ochrona życia i zdrowia człowieka, a także ochrona jego dóbr osobistych. Każdemu dorosłemu człowiekowi są na ogół znane jego obowiązki podatkowe. Nie wszystkie sfery życia są regulowane przez prawo. Tam, gdzie norma prawna nie wkracza, człowiek ma z punktu widzenia prawnego swobodę postępowania, w myśl zasady „co prawem nie jest zakazane…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)