Wybrane problemy ekologii związane z
postępem technicznym i cywilizacyjnym
Ochrona podstawowych elementów środowiska wpływa w sposób zasadniczy na jego zasobność i jakość. Sprzyja zachowaniu równowagi biologicznej, która warunkuje rozwój świata roślinnego i zwierzęcego. Na całokształt walorów środowiskowych mają wpływ zjawiska powstające w związku z działalnością człowieka, często niezależnie od jego woli. Są to odpady, hałas i wibracje, promieniowanie, a także naturalne siły przyrody (powodzie, susze, sztormy, huragany, pożary itp.). Ujemny i szkodliwy wpływ tych zjawisk na środowisko jest wynikiem głównie działalności przemysłowej, rozwoju transportu, infrastruktury technicznej lub innych zdarzeń spowodowanych przez człowieka lub naturalne siły przyrody.
1. ODPADY
Zgodnie ze stosowaną klasyfikacją dla celów planowania i sprawozdawczości przez odpady należy rozumieć powstające w procesach wydobywczych, produkcyjnych, hodowlanych, działalności usługowej oraz konsumpcji stałe i ciekłe substancje oraz przedmioty poużytkowe nieprzydatne bez dodatkowych zabiegów technologicznych do wykorzystania gospodarczego; szkodliwe lub uciążliwe dla środowiska przyrodniczego. Nie są natomiast traktowane jako odpady kopaliny towarzyszące i nadkład w górnictwie odkrywkowym, ścieki (z wyjątkiem osadów) oraz pyły emitowane do powietrza atmosferycznego. Uogólniając — odpady są to stałe i ciekłe substancje oraz produkty bezużyteczne w pierwotnym procesie produkcji lub konsumpcji, przez które zostały wytworzone.
Ze względu na pochodzenie odpady dzielą się na dwie zasadnicze grupy:
- odpady przemysłowe,
- odpady komunalne (nazywane powszechnie odpadkami).
Szkodliwość lub uciążliwość odpadów dla środowiska, a przede wszystkim dla człowieka, rozpoczyna się już z chwilą ich powstawania i nasila się równolegle z powiększaniem ich masy. Jest to problem złożony, przede wszystkim z uwagi na różnorodność występujących procesów technologicznych produkcji, decydujących o ilości, rodzaju i właściwościach odpadów. Różny jest zatem stopień ich szkodliwości i uciążliwości w odniesieniu do poszczególnych elementów środowiska, takich jak powietrze, woda czy gleba.
(…)
….
Spośród różnych rodzajów promieniowania niejonizującego stosunkowo najlepiej poznano wpływ mikrofal na organizmy żywe. Mianowicie powodują one zaburzenia w układzie nerwowym, w układzie hormonalnym i krwiotwórczym (jak stwierdzono pole elektromagnetyczne jest między innymi czynnikiem białaczkowo-twórczym).
Promieniowanie niejonizujące stanowi duże zagrożenie zdrowia na stanowiskach pracy szczególnie…
… ładunek elektryczny.
Przy rozpadzie promieniotwórczym, obok promieniowania korpuskularnego (cząstkowego) emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne — nazywane też promieniowaniem gamma (kwanty γ maja najwyższą energię ze wszystkich rodzajów promieniowań elektromagnetycznych). W widmie różnorodnych promieniowań elektromagnetycznych z promieniowaniem γ bezpośrednio sąsiaduje promieniowanie X…
… w dużym stopniu zależy od zwiększenia koncentracji tego promieniowania m. in. w materiałach budowlanych, z których wykonuje się budynki mieszkalne. Z przeprowadzonych badań nad oceną dawek promieniowania gamma różnych materiałów budowlanych otrzymano, że wyróżniającymi się materiałami pod względem wysokiej aktywności promieniotwórczej były granit, żużel wielkopiecowy i paleniskowy oraz popioły lotne…
… odpadów poprodukcyjnych. Gospodarcze wykorzystanie odpadów przynieść może olbrzymie korzyści. Kryją się w tym:
— surowce wtórne: metale żelazne i kolorowe, makulatura, szkło, kopaliny towarzyszące, kruszywa, itp.
— środki do nawożenia w rolnictwie jak np. komposty z odpadów miejskich, nawozy mineralne,
— surowce do produkcji półfabrykatów z żużli i popiołów lotnych z odpadów przemysłu drzewnego…
… i elementów budowlanych.
Są to promieniowania, które jonizują napromieniane środowisko.
Zwrócona zostanie też uwaga na niektóre zjawiska występujące w środowisku przyrodniczym przy emisji promieniowania niejonizującego, szczególnie na pola elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości oraz pola elektromagnetyczne linii przesyłu wysokiego napięcia.
b) Podstawowe pojęcia i rodzaje promieniowania jonizującego…
…. Zasięg cząstek β w powietrzu wynosi ok. kilku metrów. Mogą one przenikać przez płytki metalowe grubości kilku milimetrów.
Do ważniejszych źródeł promieniowania β zaliczyć można następujące izotopy promieniotwórcze: węgiel, fosfor, wapń, stront, itr, tal Ponadto promienie β emitowane są przez wiele innych izotopów jak np. cez, tryt, cynk, jod.
Promieniowanie γ w odróżnieniu od α i β mogą przechodzić…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)