Wyboczenie prętów kratownicy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 595
Wyświetleń: 5558
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wyboczenie prętów kratownicy - wykład - strona 1 Wyboczenie prętów kratownicy - wykład - strona 2 Wyboczenie prętów kratownicy - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wyboczenie prętów kratownicy
Na rysunku 6.13 pokazano schematy wyboczenia pasów górnych i dolnych kratownicy dachowej z częścią wspornikową. Pręty stężenia połaciowego po­przecznego T2 są tu połączone z każdym węzłem górnym kratownic, a długości wyboczeniowe pasów górnych wiązarów w płaszczyźnie połaci dachu ly = a. W osi podpór oraz na końcu części wspornikowej wiązary są połączone pio­nowym stężeniem Tl, a długości wyboczeniowe pasów dolnych z płaszczyzny kratownicy przyjmuje się odpowiednio ly\ = 66 oraz ly2 = 36 (odległości między punktami przytrzymania).
Na długość wyboczeniową ma również wpływ sposób zamocowania pręta w węźle. Mimo iż w modelu obliczeniowym przyjmuje się zwykle przegubowe połączenia prętów, to w rzeczywistości są to złącza quasi-sztywne. Pasy kra­townicy wykonuje się z kształtowników ciągłych na całej długości, do których przeważnie są spawane krzyżulce i słupki. Takie połączenia w płaszczyźnie kra townicy przenoszą momenty zginające i można by je potraktować jako sztywne, tak jak to się czyni w przypadku ramy. Sztywność bieżącą (względną) prętów można wyznaczyć ze wzoru
Biorąc pod uwagę, że sztywność ta jest nieduża oraz że następuje redukcja sztywności prętów ściskanych, należy stwierdzić, iż połączenia te przenoszą ma­łe wartości momentów węzłowych. Stąd też pręty są zamocowane w węzłach kratownicy sprężyście (nie zaś przegubowo i nie w sposób sztywny).
W najmniejszym stopniu są utwierdzone pasy kratownic, gdyż sztywności bieżące słupków i krzyżulców są względnie małe. Stąd też współczynnik długości wyboczeniowej pasów przyjmuje się bezpiecznie jak dla podpory przegubowej fix = 1,0. Z kolei w największym stopniu są utwierdzone słupki i krzyżulce, gdyż sztywności bieżące pasów są największe. Współczynnik długości wyboczeniowej słupków i krzyżulców (z wyjątkiem prętów podporowych) fix = 0,8. W słupkach i krzyżulcach podporowych (z uwagi na mniejszy stopień „zamocowania" tych prętów w pasach) przyjmuje się \ix = 1,0.
Dokładniejsze określenie współczynników długości wyboczeniowych wyma­ga analizy stateczności ramowego ustroju kratowego z węzłami podatnymi [27]. Jeśli nie przeprowadza się dokładnej analizy, to według normy [98] długości wyboczeniowe kratownic zaleca się przyjmować w sposób następujący:
Jedną z podstawowych zasad racjonalnego wykorzystania materiału jest zasa­da doboru kształtowników prętów wiązara tak, by ich smukłości z płaszczyzny \y i w płaszczyźnie Xx ustroju były zbliżone.
Norma projektowania konstrukcji stalowych [98] nie ogranicza smukłości prę­tów kratownic. Jednak wieloletnie doświadczenia w realizacji omawianego typu konstrukcji dachowych pozwalają zalecać przyjmowanie granicznych smukłości prętów nie większych niż podane w tabl. 6.1 [56].

(…)

… ustroju były zbliżone.
Norma projektowania konstrukcji stalowych [98] nie ogranicza smukłości prę­tów kratownic. Jednak wieloletnie doświadczenia w realizacji omawianego typu konstrukcji dachowych pozwalają zalecać przyjmowanie granicznych smukłości prętów nie większych niż podane w tabl. 6.1 [56].
Pręty złożone z dwóch kątowników ustawionych krzyżowo (rys. 6.15) należy sprawdzać na wyboczenie względem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz