Wszczęcie postępowania przygotowawczego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wszczęcie postępowania przygotowawczego - strona 1

Fragment notatki:

Wszczęcie postępowania: Postępowanie w sprawach karnych skarbowych wszczyna się, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Przypuszczenie czy przekonanie nie jest podstawą faktyczną do wszczęcia postępowania, przy czym obojętne jest źródło i forma uzyskanej wiadomości o przestępstwie. Wszczęcie p.p. może nastąpić z urzędu oraz na podstawie zawiadomienia o przestępstwie, złożonego ustnie do protokołu lub na piśmie. Prawny obowiązek zawiadomienia spoczywa na instytucjach państwowych i samorządach, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Zawiadomienie to pełni rolę głównie informacyjną.
Do wszczęcia p.p. konieczne jest również wystąpienie pozytywnych przesłanek procesowych. Jeżeli wystąpi co najmniej jedna negatywna przesłanka procesowa, postępowanie nie może być wszczęte, natomiast jeśli p.p. zostało już wszczęte, musi zostać natychmiast umorzone. Wydanie postanowienia o wszczęciu lub odmowie wszczęcia p.p. mogą poprzedzać czynności sprawdzające w postaci:
- żądania uzupełnienia w wyznaczonym terminie danych zawartych w zawiadomieniu,
- dokonanie sprawdzenia faktów przez sam organ p.p., - sprawdzenie własnych informacji f.o.p.p. lub n.o.p.p. Formalne wszczęcie p.p. może być poprzedzone tzw. postępowaniem w niezbędnym zakresie.
Wszczęcie lub odmowa wszczęcia p.p. może być poprzedzone czynnościami sprawdzającymi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz