Porządek czynności prawnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Porządek czynności prawnych - strona 1 Porządek czynności prawnych - strona 2

Fragment notatki:

Porządek czynności: p.p. może być prowadzone w fazie: - in rem: w sprawie o dane przestępstwo, - in personam: - przeciwko określonej osobie, której postawiono zarzut popełnienia przestępstwa lub przystąpiono do jej przesłuchania w charakterze podejrzanego.
Jeżeli istnieją dane uzasadniające podejrzenie, an ich podstawie sporządza się postanowienie o przedstawieniu zarzutów i ogłasza się je niezwłocznie podejrzanemu.
Postanowienie to wymaga uzasadnienia, które sporządza się na wniosek podejrzanego w terminie 14 dni. Zawiera wskazanie podejrzanego, określenie zarzucanego mu czynu, kwalifikację prawną zarzucanego czynu, oraz wskazanie, jakie fakty i dowody zostały przyjęte za podstawę zarzutów. Przesłuchanie podejrzanego: Zaczyna się od powiadomienia jej o treści zarzutu (zarzutów), wpisanego do protokołu przesłuchania. Od takiego przesłuchania osobę tę uznaje się za podejrzaną. Zawieszenie postępowania: Decyzja o zawieszeniu wstrzymuje bieg postępowania i następuje w formie postanowienia. Podstawę zawieszenia stanowi przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania, np. niemożność ujęcia oskarżonego, lub brak możliwości brania przez niego udziału w postępowaniu z powodu np. choroby.
Zawieszenie może mieć miejsce jedynie w fazie in personam. Zamknięcie śledztwa: Jedynie jeśli istnieją do tego podstawy, na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy. W terminie 3 dni od daty zaznajomienia się podejrzanego (lub jego obrońcy) z materiałami postępowania strony mogą składać wnioski o uzupełnienie śledztwa. Jeżeli nie zachodzi potrzeba uzupełnienia śledztwa, wydaje się postanowienie o zamknięciu i ogłasza się jej lub o treści zawiadamia podejrzanego lub jego obrońcę. Umorzenie śledztwa: Jeżeli p.p. nie dostarczyło podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, umarza się śledztwo i to bez konieczności uprzedniego zaznajomienia się z materiałami postępowania i jego zamknięcia. Podstawę umorzenia stanowią ujemne przesłanki procesowe, a także niewykrycie sprawcy lub gdy zebrane dowody nie usuwają wątpliwości co do winy podejrzanego.
Umorzenie wymaga wydania postanowienia. W przypadku dochodzenia, umorzenie p.p. nie wymaga uzasadnienia.
Umorzenie postępowania w sprawach karnych skarbowych wymaga zawiadomienia podejrzanego, interwenienta i podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej, oraz osoby lub instytucji państwowej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie.
Warunkowe umorzenie:
Jest niedopuszczalne w sprawach o wykroczenia skarbowe. Wniosek o warunkowe umorzenie można złożyć, jeśli istnieją przesłanki uzasadniające warunkowe umorzenie. Wniosek taki mogą złożyć:
- w sprawach o przestępstwa skarbowe prowadzone w formie śledztwa: prokurator,


(…)

… do sądu wniosku o umorzenie postępowania i zachowanie środków zabezpieczających,
- skierowaniem do sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania (tylko w sprawach o przestępstwa skarbowe),
- skierowaniem wniosku o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz