Umorzenia postępowania przygotowawczego w związku z wystąpieniem konieczności zastosowania środków zabezpieczających wobec sprawcy przestępstwa-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umorzenia postępowania przygotowawczego w związku z wystąpieniem konieczności zastosowania środków zabezpieczających wobec sprawcy przestępstwa-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Przedstaw procedur ę umorzenia postępowania przygotowawczego w związku z wystąpieniem konieczności zastosowania środków zabezpieczających wobec sprawcy przestępstwa. Umorzenie postępowania w ramach art. 324 kpk następuje gdy:
podejrzany dopuścił się czynu w stanie niepoczytalności;
jednocześnie istnieją podstawy do zastosowania środka zabezpieczającego.
zabezpieczającego tej sytuacji prokurator po zamknięciu śledztwa kieruje sprawę do sądu z wnioskiem o:
umorzenie postępowania, i
zastosowanie środka zabezpieczającego
W przypadku umorzenia postępowania na podstawie art. 324 kpk ma zastosowanie art. 321 kpk, tj. na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego, prowadzący postępowanie powiadamia podejrzanego i jego obrońcę o terminie końcowego zaznajomienia, pouczając ich o prawie uprzedniego przejrzenia akt w terminie odpowiednim do wagi lub zawiłości sprawy, określonym przez organ procesowy.
Jeżeli sąd nie znajduje podstaw do uwzględnienia wniosku prokuratura przekazuje sprawę do dalszego prowadzenia. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
W celu zapewnienia podejrzanemu, co do którego istnieją dane wskazujące na jego niepoczytalność w chwili czynu, sądowego rozpoznania sprawy właściwości sądu poddano nie tylko orzeczenie w przedmiocie środków zabezpieczających, ale także samo rozstrzyganie o umorzeniu postępowania.
Jeżeli nie zachodzi zastosowanie środka zabezpieczającego umorzenie postępowania przygotowawczego z powodu stwierdzonej niepoczytalności podejrzanego umorzenie należy na zasadach ogólnych do prokuratora, który wydaje bądź zatwierdza postanowienie o umorzeniu.
Materialną przesłanką stosowania wszystkich środków zabezpieczających jest ustalenie sprawstwa i z tego względu w uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu postępowanie przygotowawczego powinny znaleźć się zarówno ustalenia dotyczące popełnienia przez podejrzanego określonego czynu zabronionego przez ustawę jak i omówienie dowodów zebranych w tym zakresie.
Z wnioskiem o zastosowanie środka zabezpieczającego prokurator może wystąpić dopiero wówczas, gdy postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego w stosunku do wszystkich podmiotów uprawnionych do wniesienia zażalenia uprawomocnia się.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz