To tylko jedna z 27 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Gabriel. Notatka składa się z 27 stron.
Wstępna analiza sprawozdania finansowego
Wstępna analiza sprawozdania finansowego utożsamiana jest z analizą jego dwóch podstawowych części: bilansu oraz rachunku zysków i strat. Powszechnie jako analizę wstępną przeprowadza się analizę pionową (analizę struktury) i poziomą(analizę dynamiki) obu tych części. Bilans ukazuje obraz sytuacji majątkowo-kapitałowej przedsiębiorstwa. Bilans stanowi zestawienie składników majątku przedsiębiorstwa (tj. aktywa) oraz źródeł jego finansowania (tj. pasywa) sporządzone na dany moment. Spółki giełdowe przedstawiają swoje raporty finansowe, w tym bilans, co kwartał. Szczególną uwagę zwraca się na bilans roczny. Wstępna analiza bilansu -c. d.
Bilans charakteryzuje się zrównoważeniem stron, tzn. cały majątek przedsiębiorstwa musi mied wskazane źródła finansowania. Warto jednocześnie wspomnied, że w spółce nie może byd źródeł finansowania, które nie finansują żadnego majątku. Suma aktywów musi byd równa sumie pasywów bilansu (zasada równowagi bilansowej).
Szeregowanie aktywów bilansowych następuje w oparciu o zasadę wzrastającej płynności (możliwości spieniężenia ). Szeregowanie pasywów dokonywane jest w oparciu o zasadę wzrastającej wymagalności spłaty(określa ona terminy regulowania płatności). Pasywa rozpoczynają kapitały własne, które nie podlegają zwrotowi, poprzez zobowiązania długoterminowe z okresem spłaty ponad jeden rok, a kooczą zobowiązania, których okres spłaty jest natychmiastowy.
Wstępna analiza bilansu ma na celu ocenę sytuacji majątkowo-
kapitałowej, jak również wskazanie kierunku dalszych, bardziej szczegółowych analiz. Wstępna analiza bilansu obejmuje: •analizę poziomą-polegającą na badaniu dynamiki sumy bilansowej oraz poszczególnych pozycji aktywów i pasywów; •analizę pionową-polegającą na badaniu wzajemnej struktury aktywów i pasywów oraz ich struktury wewnętrznej; •analizę pionowo-poziomą -polegającą na badaniu struktury kapitałowo-majątkowej. Badanie dynamiki sumy i pozycji bilansowych (analiza pozioma)ma na celu ustalenie ich zmian w czasie. Można przy tym zaobserwowad wzrost lub spadek sumy bilansowej, a także wielkości
(…)
… udział aktywów trwałych, w przypadku handlowych natomiast występuje znaczna przewaga po stronie aktywów obrotowych. Również struktura finansowania różni się zależnie od specyfiki działalności i jest dopasowywana do struktury aktywów. Jeśli chodzi o analizę poziomąnatomiast, istotnym jest porównywanie przedsiębiorstwa do podobnych w branży oraz uwzględnienie inflacji przy obliczaniu dynamiki jego wzrostu…
…
-udzielone pożyczki
-inne długoterminowe aktywa finansowe
4. Inne inwestycje długoterminowe
V. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe
1. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
2. Inne rozliczenia międzyokresowe
B. Aktywa obrotowe
I. Zapasy
1. Materiały
2. Półprodukty i produkty w toku
3. Produkty gotowe
4. Towary
5. Zaliczki na dostawy
II. Należności krótkoterminowe
1. Należności od jednostek…
… jednostki. Uzyskawszy wstępne informacje, można przejśd do następnego etapu analizy finansowej, jakim jest analiza wskaźnikowa. Na jej podstawie uzyskamy szczegółowe informacje o przyczynach zdarzeo obserwowanych we wstępnej analizie oraz dogłębnie zbadamy kondycję finansową przedsiębiorstwa. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)