Wstęp do teologii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wstęp do teologii - strona 1 Wstęp do teologii - strona 2

Fragment notatki:

Teologia fundamentalna stanowi podstawę dla teologii, w ogóle. Podstawową nauką o teologii. Nauka ta ma charakter źródłowy. Jest przedmiotem , który systematyzuje zagadnienia z zakresu teologii. Należy zatem do teologii systematycznej. Teologia to nauka i jako nauka posiada przedmiot (dawniej przedmiot materialny) , cel i zadania (dawniej przedmiot formalny). Cel - coś stałego, związanego z daną dziedziną wiedzy, winien być niezmienny. Zadania mogą się zmieniać. Nauka posiada też metodę.
PRZEDMIOT CEL ZADANIA METODA
NAUKA ( krytyczna refleksja nad rzeczywistością)
Żadna nauka nie jest do końca pewna i nieweryfikowalna. Nawet w tak pewnej nauce jak matematyka istnieje wiele aksjomatów.
Teologia to nie tylko „nauka o Bogu”, to też nauka, zajmująca się bardziej relacja człowieka do Boga, człowieka do człowieka. Teologia bardziej koncentruje się wokół człowieka. Teologia to krytyczne spojrzenie na Objawienie.
NAUKA TEOLOGICZNA ŹRÓDŁA TEOLOGIA TEOLOGIA
TEOLOGICZNE SYSTEMATYCZNA PRAKTYCZNA
(Biblia, Tradycja, Patrystyka,
H. Koś.) TEOLOGIA TEOLOGIA TEOLOGIA
FUNDAMENTALNA DOGMATYCZNA MORALANA
Teologia systematyczna czerpie i systematyzuje źródła.
TEOLOGIA SYSTEMATYCZNA
T. FUNDAMENTALNA T.DOGMATYCZNA T.MORALNA
(pyta czy dany akt jest ( systematyzacja źródeł,
wiarygodny) pod względem etycznych zachowań czł.)
Teologia praktyczna - dawanie różnych wskazań dot. Życia poprzez teologię systematyczną. Teologia, liturgia, katechetyka, teologia modlitwy, teologia pastoralna, homiletyka.
Teologia fund. Należy do teol. systematycznej, stojącej u podstaw teologii. Teologia ma charakter jednorodny. Nauka o religii stanowiła w dawnej teologii fundamentalnej ogólny wstęp do danej dyscypliny wiedzy. Uzasadniała istotę religii.
Dziś uważa się , że religiologia nie może być wstępem do teol. Fund. Religiologia z jednej strony stanowi podstawę , a z drugiej korzysta z teologii ( metoda teologiczna )
Teol. Fund. Ma dwa punkty badań:
chrystologię fund.
eklezjologię fund.
Na bazie tego można podać definicję ( wg Kopeć ): Teologia fundamentalna - jest to nauka, która ma za zadanie uzasadnić fakt objawienia chrześcijańskiego dokonanego w Chrystusie oraz fakt przekazywania tego Objawienia przez społeczność religijną założoną w tym celu przez Chrystusa.
Istnieje związek między tymi typami. Stanowi do postać Jezusa Chrystusa. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz