To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Współdziałanie blachy fałdowej z konstrukcją
Blacha fałdowa jako konstrukcja nośna pokrycia przeznaczona jest przede wszystkim do przenoszenia obciążeń powierzchniowych od śniegu, wiatru. Ma również znaczną nośność i sztywność tarczową przy ściskaniu podłużnym i ścinaniu. Wskutek połączenia bezpośredniego blachy z elementami prętowymi dachu (dźwigarami, ryglami, płatwiami), w konstrukcji dachu powstają tak zwane przepony, czyli części tarczy ograniczone sąsiednimi dźwigarami i prętami brzeżnymi.
W dachach płatwiowych blacha fałdowa jest mocowana bezpośrednio do płatwi. Aby wciągnąć do współpracy układy poprzeczne, pożądane jest połączenie rygli lub pasów górnych wiązarów za pomocą tak zwanych elementów pośrednich (rys. 8.11).
a)
- dźwigar
- płatew
- element pośredni
- łączniki pośrednie
- łączniki główne
- łączniki uszczelniające
Rys. 8.11. Przepona (panel) w dachu płatwiowym: a) budowa przepony, b) podatność c przepony
W dachach bezpłatwiowych blachy są mocowane bezpośrednio do pasów górnych wiązarów lub rygli układów poprzecznych oraz do podłużnych prętów brzegowych (na przykład płatwi okapowych), co istotnie upraszcza budowę przepony.
Podstawowe układy konstrukcyjne dachów współdziałających z konstrukcją prętową obiektu przedstawiono na rys. 8.12. Informacje dotyczące wykorzystania tarcz dachowych zamieszczone sąwnormie [52] i pracy [10].
O przydatności konstrukcyjnej przepony z blach fałdowych, zbudowanej w opisany sposób, decyduje jej duża nośność na ścinanie Vr i mała podatność (odwrotność sztywności) c = wV.
Przepony połączone bezpośrednio z elementami prętowymi, ułożonymi prostopadle do fałd blachy, mogą zabezpieczać te pręty przed wyboczeniem lub zwichrzeniem. Pozwalają również wy korzystywać sztywność tarczową do współpracy przestrzennej ze szkieletem konstrukcji. W normie EN 1993-1-3 [52] konstrukcje, w których wykorzystywana jest w pełni płytowa i tarczowa nośność i sztywność blachy, zaliczane są do konstrukcji klasy 1. Konstrukcje, w których ogranicza się wykorzystanie tarczowej sztywności blachy fałdowej do zapewnienia stateczności elementów prętowych - do klasy 2., natomiast konstrukcje wykorzystujące blachę fałdową jedynie do przenoszenia obciążeń grawitacyjnych i klimatycznych - do klasy 3.
Projektowanie konstrukcji klasy 1. i niekiedy klasy 2. wymaga zastosowania odpowiednich procedur analizy i oceny rozwiązań konstrukcyjnych. Norma [52] wskazuje jako źródło szczegółowych informacji Wytyczne Europejskiej Konwencji Konstrukcji Stalowych (ECCS) [13]. Informacje te, dostosowane do warunków w Polsce, zamieszczono również w pracy [10].
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)