To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Stężenia tarczowe
Tarcze przydatne jako stężenia
Występujące w konstrukcjach elementy powierzchniowe to przede wszystkim różnego rodzaju płyty. Należą do nich płyty warstwowe zaliczane do lekkiej obudowy obiektów o konstrukcji stalowej, lecz ich sztywność tarczowa nie jest wystarczająca do stabilizacji elementów prętowych, Dużą sztywność tarczową mają natomiast szeroko stosowane stropy z płyt żelbetowych i tarcze dachowe lub ścienne, budowane z arkuszy blach fałdowych bądź kaset, które są kształtowane przez profilowanie powlekanych blach płaskich. Wymienione tarcze mogą stabilizować elementy prętowe połączone z nimi bezpośrednio. Stabilizowanie elementów prętowych innymi rodzajami obudowy wymaga indywidualnego zaprojektowania na drodze odpowiednich badań lub analiz.
Stężanie płytą żelbetową
W wielokondygnacyjnych konstrukcjach ramowych, w których stosowane są stropy żelbetowe, stężenie boczne belek podpierających płytę można zrealizować przez bezpośrednie połączenie pasa górnego belki z płytą żelbetową lub, gdy ściskany jest pas dolny, przez zastosowanie żeber albo połączenie płaskownikiem (rys. 8.10). Rozwiązanie, w którym przez zastosowanie specjalnych łączników nie tylko zabezpiecza się belkę przed zwichrzeniem, lecz także umożliwia współpracę belki z płytą żelbetową przez wytworzenie konstrukcji zespolonej stalowo-betonowej, pokazano na rys. 8.10a.
Stężenie połaciowe z blach fałdowych
Stężenie elementów prętowych połaci dachu połączoną z nimi blachą fałdową oznacza w odniesieniu do przykładu 8.1 zastąpienie tężnika połaciowego poprzecznego (rys. 8.7) tarczą z blachy fałdowej (rys. 8.12d).
Na podstawie wymienionych źródeł opracowano procedurę zastąpienia dachu płatwiowego w obiekcie z przykładu 8.1 dachem bezpłatwiowym (tabl. 8.1). Utworzony przez połączenie blach z pasami górnymi wiązarów zespół przepon w dachu wykorzystano do zastąpienia stężenia połaciowego poprzecznego w celu zapewnienia stateczności dźwigarów i przejęcia obciążenia od wiatru.
W halach poddanych obciążeniom dynamicznym, np. od suwnic, a także od dynamicznego działania wiatru, nie zaleca się całkowitego zastępowania prętowych tężników połaciowych stężeniami z przepon z blach fałdowych. Pod wpływem obciążeń dynamicznych, a także wskutek korozji może następować osłabienie skuteczności połączeń blachy z prętami dźwigarów, co może prowadzić do spadku sztywności przepony.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)