Współczesne teorie funkcjonalizmu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 378
Wyświetleń: 1785
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne teorie funkcjonalizmu - strona 1 Współczesne teorie funkcjonalizmu - strona 2

Fragment notatki:

Współczesne teorie funkcjonalizmu:
Ujęcie strukturalne (Parsons) - społeczeństwo to system, który jest tworzony przez interakcje jednostek, które są nieprzypadkowe, ale określone przez pewne standardy zachowań (całokształt tych zachowań tworzy strukturę społeczną). System oparty jest na pewnych wzorach stosunków pomiędzy aktorami, jest uzależniony od ról - rola to główne ogniwo łączące aktora ze strukturą społeczną, to byt psychologiczny. Rola jednostki w systemie określona jest w procesie socjalizacji i przez kontrolę społeczną. Także systemy oparte są na wzorcach oczekiwań i rozpatrywane są z punktu widzenia ich miejsca w globalnym systemie społecznym i dostatecznie mocno utrwalonym w działaniu. Imperatywy równowagi systemu: A G I L = A (adaptacja); G (cel - goal); I (integracja); L (trwanie - latency). System musi zapewnić środki do trwania, a zapewnia je otoczenie systemu. Ich zapewnienie jest możliwe dzięki adaptacji systemu do środowiska. Uzyskane środki muszą być tak rozdysponowane, żeby osiągnąć cele całego systemu. Integracja wiąże się z zachowaniem stosunków między elementami systemu i koordynacją ich działań. Trwanie - system trwa dzięki instytucjonalizacji ról społecznych. System podlega ewolucji - różnicują się elementy systemu i nowe role społeczne; każda zmiana to naruszenie równowagi. Harmonia i równowaga to stan normalny i cel systemu.
Parsons w małym stopniu bada elementy dysfunkcjonalne, bo to zjawisko patologiczne, więc nie jest wpisane w schemat harmonijnej struktury.
Merton - poddał twierdzenie Parsonsa krytyce, zwłaszcza 3 tezy: o funkcjonalnej jedności systemów społecznych; o funkcjonalnej uniwersalności elementów systemu; niezmienności funkcjonalnej elementów dla systemu społecznego.
Merton uważa, że elementy systemu nie dążą do pełnej integracji, bo nie chcą lub nie są potrzebne. Analiza funkcjonalna powinna rozstrzygać o funkcji i jej pozytywnej lub negatywnej wartości dla systemu. Wszystko trzeba sprawdzać empirycznie.
Teoria funkcjonalna: Zalety: holizm - społeczeństwo jako całość, związki zjawiska - fakty. Wady: w małym stopniu opiera się na kategorii interesów, szuka tylko pozytywów. Stosuje się do badań elit.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz