Funkcjonalizm - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1092
Wyświetleń: 3598
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcjonalizm - omówienie zagadnienia - strona 1 Funkcjonalizm - omówienie zagadnienia - strona 2

Fragment notatki:


Funkcjonalizm Bronisław Malinowski Alfred Radcliffe-Browna Robert K. Merton Talcott Parsons Podstawowe założenia W opinii funkcjonalistów społeczeństwo stanowi system, który należy rozpatrywać jako całość.
Wszelkie instytucje społeczne w ramach systemu są wewnętrznie powiązane w takim stopniu, że zmiana któregokolwiek elementu powoduje zachwianie równowagi całości, co może prowadzić do jej dezintegracji. Na system społeczny jakim jest społeczeństwo składają się instytucje społeczne, normy kulturowe, role społeczne, wzory zachowań, struktura społeczna.
Te elementy przyczyniają się do integracji systemu, czyli są wobec niego funkcjonalne. Ale wewnątrz każdego systemu występują także elementy dysfunkcjonalne, które rozsadzają go od środka: dewiacje, działania innowacyjne, nonkonformizm.
System (społeczeństwo) stara się wyeliminować te dysfunkcje, albo włączyć je w ramy systemu. (np. ruchy religijne w kościele instytucjonalnym) Zasadniczo społeczeństwo (system społeczny) znajduje się w stanie równowagi czy też zmierza do stanu równowagi.
Zaburzenia ładu społecznego traktowane są jako stan przejściowy, przełamywany drogą samoregulacji. Wskutek tej samoregulacji społeczeństwo wraca do stanu równowagi. System społeczny jest pewna całością, ale w jego ramach można wyodrębnić podsystemy - czyli jest on wewnętrznie wyspecjalizowany.
Wyróżnia się trzy podsystemy:
ekonomiczny (zapewnienia materialnych warunków życia i jest sferą interesów gospod.),
polityczny (dotyczy stabilności i władzy),
kulturowy (dotyczy sfery wartości). Dla trwałości systemu nie jest ważne czy ludzie uświadamiają sobie funkcje poszczególnych elementów systemu. Mogą być one nieczytelne dla ludzi.
Robert Merton rozróżnił funkcje jawne i ukryte. Przykładem mogą być obyczaje. Ludzie sądzą, że wyznaczają one granice przyzwoitego zachowania, ale ukrytą funkcją obyczaju jest kształtowanie
jedności i zwartości społeczeństwa. Analiza funkcjonalna polega na wyjaśnieniu zjawiska społecznego poprzez odniesienie go do całości - czyli na określeniu jego funkcji w ramach systemu. Jakie funkcje muszą być spełniane w każdym systemie społecznym (czyli są konieczne bez względu na to jakie to społeczeństwo).
Adaptacja(zaspokajanie potrzeb)
Osiąganie celów (polityka)
Integracja społeczna (więzi społeczne), Kultura (utrzymanie wzorów, kontrola) Funkcjonalizm a teoria konfliktu U podstaw kontrowersji pomiędzy teorią funkcjonalna i teorią konfliktu leży odmienne widzenie motywów ludzkich działań. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz