Wskaźniki rynku kapitałowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 2163
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wskaźniki rynku kapitałowego - strona 1

Fragment notatki:

Wskaźniki rynku kapitałowego, inaczej wskaźniki wartości rynkowej - służą do oceny opłacalności inwestycji w akcje . Pewne parametry związane z sytuacją majątkową podmiotu powiązane są z wyceną rynkową wartości spółki: Z punktu widzenia zysku kapitałowego inwestora: P/E (PER) = P/EPS , (2 metody obliczania EPS) Interpretacja ekonomiczna - odwrotność dochodowości akcji. Wartość tego wskaźnika oznacza liczbę lat w przeciągu, których zwrócą się nakłady inwestycyjne na zakup akcji spółki przy założeniu, że:
Spółka będzie generowała, co najmniej taki sam EPS jak dotychczas
Całość tego zysku, co roku będzie przeznaczona na wypłatę dywidendy
Trzeba generalnie patrzeć na prognozowaną wartość P/E Z punktu widzenia dochodów z tytułu dywidendy : Stopa dywidendy D/Y = DPS/P Dostarcza tylko informacji o dochodowości z punktu widzenia wypłaty dywidendy, ale nie dostarcza informacji o zdolności do jej wypłaty CVR = EPS/DPS Informuje nas o tym ile razy wartość zysku na akcje przewyższa wartość dywidendy na akcje
Im większa wartość tym większa zdolność spółki do zwiększenia dywidendy POR = DPS/EPS Udział dywidendy w zysku na 1 akcje Z punktu widzenia wartości majątku spółki Wykorzystujemy w sytuacji, gdy spółka nie generuje zysków i nie wypłaca dywidendy P/BV = P/BVPS Interpretacja zależy do przedziału, w którym znajduje się jego aktualna wartość:
Poniżej 1 - niedowartościowanie akcji - interpretacja kupuj
Pomiędzy 1 a 2 lub 2,5 - dowartościowanie akcji -trzymaj Ponad 2,5 - przewartościowanie akcji - sprzedaj Książka: Efektywność na polskim rynku kapitałowym akcji - Czekaj Najlepsza strategia oparta o wskaźnik P/BV KGHM i Syntos pod koniec 2008 roku miały niski wskaźnik P/BV. Można było zarobić 5 razy na tych spółkach w ciągu roku. Dobra kondycja spółek a niski P/BV - dobra strategia inwestowania. Pan dr Baronowski zarobił na akcjach Harleya Davidsona. Kupił, gdy było po 7 dolarów za akcje, sprzedał jak był po 50 dolarów za akcje. Nie trzeba dużo inwestować - obserwować rynek i szukać okazji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz