Wskaż główne obszary i źródła konfliktów narodowych i etnicznych w Europie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 483
Wyświetleń: 2821
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wskaż główne obszary i źródła konfliktów narodowych i etnicznych w Europie - strona 1 Wskaż główne obszary i źródła konfliktów narodowych i etnicznych w Europie - strona 2 Wskaż główne obszary i źródła konfliktów narodowych i etnicznych w Europie - strona 3

Fragment notatki:

Wskaż główne obszary i źródła konfliktów narodowych i etnicznych w Europie. Wspó łczesne konflikty narodowe Konflikt w Irlandii Północnej (IRA) (narodowościowy, religijny) - Od 1919 r. trwały nieregularne walki między Irlandzką Armią Republikańską (IRA) a brytyjskimi siłami policyjno-wojskowymi. 6 XII 1921 r. podpisano traktat brytyjsko-irlandzki, na którego mocy dokonano podziału wyspy na Wolne Państwo Irlandzkie oraz Irlandię Północną, pozostającą w granicach Zjednoczonego Królestwa. Jednak w 1968 r. doszło do demonstracji, starć z policją i bojówek, a także do zamachów bombowych. To był zwiastunem dziesięciolecia niepokojów w Irlandii Północnej, które licząc do 1998 roku pochłonęło 3000 osób.
Konflikt w Czeczeni (narodowościowy, religijny) - Czeczeni to odrębna muzułmańska społeczność z własnym językiem i kulturą. W ciągu ostatnich dwustu lat największe niebezpieczeństwo stanowi dla nich północny sąsiad - Rosja. W latach 70. XIX wieku Czeczenia została włączona do Rosji. Dopiero w 1991 roku ogłosiła niepodległość. Ale konflikt rosyjsko - czeczeński trwa nadal, nieprzerwanie od 13 lat. Czeczenia w tym czasie straciła niepodległość. Na co dzień rosyjskie wojska dopuszczają się niehumanitarnych działań w Czeczeni, łamiąc tym samym prawa człowieka. A akcja wywołuje reakcję. Naród czeczeński buntuje się i atakuje. Jeżeli władze rosyjskie nie uznają niepodległości tej niewielkiej republiki, to wojna będzie nadal trwać. Konflikt w Hiszpanii (ETA) (narodowościowy) - kraj Basków, Katalonia w Hiszpanii, walczy o odłączenie od Hiszpanii i uzyskanie statusu niezależnego. ETA to skrót od nazwy organizacji nacjonalistów z Kraju Basków, który oznacza "Kraj Basków i Wolność". Aktywną działalność terrorystyczną rozpoczęła ETA od 1968 r. Do 1995 r. ofiarami tej organizacji było ponad 800 osób, od policjantów, oficerów, po znanych polityków. Ponad 150 terrorystów zginęło w walce z hiszpańskimi siłami bezpieczeństwa Konflikt na Cyprze (narodowościowy) - Cypr jest zamieszkiwany przez Turków i Greków. W latach 70. narody te wszczęły akcje zbrojne, ponieważ pragnęły żyć w ścisłym związku z krajem macierzystym.
Konflikty bałkańskie (narodowościowe, religijne i gospodarcze) - w ostatnich latach Bałkany stały się najbardziej zapalnym miejscem Europy. Po rozpadzie Jugosławii odżyły dawne konflikty między Chorwatami, Serbami, Bośniakami i Albańczykami, które przerodziły się w wojny, prześladowania, a nawet zbrodnie ludobójstwa. Obecne działania wojenne zostały zakończone, a konflikty złagodzone, co wcale nie oznacza trwałego pokoju i zakończenia waśni na tle etnicznym i kulturowym. Jednym z najgłośniejszych konfliktów ostatnich lat był konflikt w Kosowie, który to stanowił cześć sporu między serbską ludnością, a albańską. Spór ten zaostrzył się kiedy to przywódca Serbii Slobodan Miloševic anulował w 1989 roku ograniczoną autonomię Kosowa. W styczniu 1990 roku doszło do starć ludności cywilnej z siłami bezpieczeństwa na terenie Kosowa zginęło wtedy około 30 osób, a do samego miasta wprowadzono oddziały wojska. Rok później wprowadzono represję po tym jak Albańczycy zorganizowali referendum w sprawie secesji. Zaczęła się fala aresztowań, Serbowie zamykali albańskie szkoły i zakazali uczenia języka albańskiego. W 1995 roku serbskie władze postanowiły osiedlić serbskich uchodźców z terenów Chorwacji do Kosowa, by poprawić stosunki narodowościowe. Doprowadziło to do wielu protestów wśród miejscowej ludności. W 1996 roku Wyzwoleńcza Armia Kosowa rozpoczęła działaln

(…)

… wiele organizacji wyzwoleńczych jak na przykład Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, czy Organizacja Wyzwolenia Palestyny, która została założona między innymi przez tą pierwszą. Icchak Rabin, Bill Clinton i Yasser Arafat podczas rozmów pokojowych / Źródło: Wikipedia
W roku 1993 doszło do porozumienia między Organizacją Wyzwolenia Palestyny, a rządem Izraela, który to wyraził zgodę na utworzenie Autonomii…
… dokonanego na ludności zamieszkującej tereny Ruandy. Generał sił pokojowych w Ruandzie ostrzegał już w styczniu 1994 roku o planowanej masakrze przez Hutu na ludności innego pochodzenia etnicznego. Jednak ONZ nie zareagowało w odpowiednim czasie. Gdyby stało się inaczej istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie doszłoby do tragedii.
Kurdowie Jest to grupa etniczna jeszcze do 1924 roku posiadająca własne…
… chemicznej przez wojska irackie.
W 1991 roku na wieść o przegranej wojnie w zatoce perskiej przez Irak, Kurdowie wzniecili powstanie, które to zostało szybko powstrzymane przez oddziały wojsk. Ludność Kurdyjska była zmuszona do emigracji. By mogła wrócić do swoich domów, musiały interweniować kraje europejskie. W późniejszym czasie w Iraku trwały już tylko wyłącznie walki polityczne między grupą etniczna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz