Wrażenia, wrażenia zmysłowe
Odzwierciedlenie określonej własności przedmiotu (jednorodnego bodźca), działającego na dany receptor. Wrażenie jest elementarnym składnikiem procesu poznawczego, najprostszą i podstawową informacją dotyczącą np.: kształtu, wielkości, barwy, dźwięku, zapachu. W zależności od zmysłu dzieli się wrażenia na: wzrokowe, słuchowe, smakowe, węchowe, dotykowe i ruchowe. Przy opisie wrażeń bierze się ponadto pod uwagę: jakość (właściwości różniące wrażenia tego samego typu, odbierane tym samym zmysłem, np. odróżnianie barwy zielonej od czerwonej), intensywność (odzwierciedlanie ilości energii bodźca), trwanie (odzwierciedlanie czasu trwania bodźca). Psychologia
Spostrzeganie, spostrzeżenie, percepcja, proces poznawczy polegający na całościowym odzwierciedleniu rzeczy i zjawisk oddziaływujących w danej chwili na narządy zmysłowe jednostki. Spostrzeganie zachodzi dzięki współdziałaniu poszczególnych analizatorów, w wyniku zdobytego doświadczenia i w powiązaniu z innymi procesami poznawczymi.
Wrażenia - odzwierciedlenie się poszczególnych cech zmysłowych obiektów działających na nasze receptory takie jak barwa, kształt, twardość, szorstkość. Można je podzielić na dwie główne grupy zależnie od tego czy odzwierciedlają cechy przedmiotów i zjawisk znajdujących się w otoczeniu człowieka, czy też stan jego organizmu i ruchy ciała. Podział w zależności od receptorów: eksteroreceptory - odbierają bodźce z pewnej odległości (telereceptory wzrokowe, słuchowe, bólowe, węchowe), bądź przy bezpośrednim kontakcie z przedmiotem (kontaktoreceptory dotykowe, smakowe, bólowe)
interoreceptory dostarczające informacji co dzieje się w naszym organizmie, a także informują nas o zmianie położenia człowieka. Wśród wrażeń odbieranych przez interoreceptory najwięcej informacji o własnościach przedmiotów i zjawisk świata zewnętrznego dostarczają człowiekowi wrażenia słuchowe i wzrokowe. Wzrokowe - bodźcami są fale świetlne o długości fal 390 - 760 milimikronów; słuchowe - bodźcami są fale dźwiękowe powstałe wskutek drgań w powietrzu lub innych substancjach. Granica od 16 - 20000 drgań na sekundę, najlepsza rozróżnialność to 155 - 2200 drgańsekundę.
Spostrzeganie - proces poznawczy polegający na odzwierciedleniu w naszej świadomości całokształtu danego przedmiotu lub zjawiska oddziałującego na nasze narządy zmysłowe. Przedmioty oddziałują na nasze receptory jako bodźce złożone - widząc jabłko odczuwamy jego smak, zapach itp. Podział spostrzeżeń: wzrokowe, słuchowe, dotykowe, smakowe, inne - uzależnione od narządów zmysłowych dominujących przy odzwierciedlaniu danego przedmiotu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)