Fizyczny odbiór bodźców - rola CUN. Spostrzeganie
We wrażeniach odzwierciedlają się cechy zmysłowe obiektów działających na nasze receptory: barwa, kształt, twardość lub szorstkość. W spostrzeżeniach odzwierciedlamy te obiekty w świadomości jako całość: spostrzegamy kwadrat lub kulę, budynek formy poznania rzeczywistości przez człowieka. W tym znaczeniu odbieranie wrażeń i spostrzeganie równe jest procesom poznawczym podobnie jak procesy pamięci, wyobraźni czy myślenia. Wrażenia i spostrzeżenia służą do odbierania informacji o bodźcach oddziaływujących bezpośrednio na narządy zmysłowe.
Wrażenia - najprostsza forma poznawania rzeczywistości, wrażenie można pojmować jako:
· odzwierciedlone pojedynczej własności przedmiotu lub zjawiska
· odzwierciedlenie jego barwy, smaku, ciepła.
Wrażenia odbieramy, gdy na nasze narządy zmysłowe oddziaływują bezpośrednio bodźce ze świata zewn lub wen środowiska organicznego. Powoduje to podrażnienie odpowiednich narządów odbiorczych (receptorów) i proces pobudzania w tkance nerwowej.
Fizjologicznym podłożem wrażeń jest pobudzanie złożonych układów komórek nerwowych analizatorów, które dokonują analizy bodźców, przetwarzając ich energię w impulsy nerwowe. Człowiek nie odbiera poszczególnych wrażeń, ale składają się one na spostrzeżenia (bardzo złożone czynności poznawcze)
1. wrażenia wzrokowe - bodźcami wywołującymi wrażenia wzrokowe są promienie świetlne. Promienie światła o różnej długości wywołują wrażenie barw, różniące się jakością.
2. Wrażenia słuchowe - bodźcami są fale dźwiękowe.
3. Wrażenia węchowe - odzwierciedlają chemiczne właściwości ciał lotnych, wydzielających zapachy. Narządami odtwórczymi dla tych wrażeń są komórki węchowe - u człowieka u nasady nosa.
4. Wrażenia smakowe - odzw chem własności ciał. Cząstki ciał rozpuszczone w ślinie dostają się do brodawek smakowych - są zlokalizowane na powierzchni języka
5. Wrażenia dotykowe - bezpośredni kontakt z przedmiotami, receptory w skórze.
6. Wrażenia ciepła i zimna - mogą być odbierane z pewnej odległości w drodze promieniowania.
7. Wrażenia organiczne - odbierane przez komórki nerwowe, powstają gdy w czynnościach narządów zachodzą jakieś zmiany
8. Wrażenia równowagi (statyczne) - położenie ciała w przestrzeni
9. Wrażenia mięśniowo - ruchowe - odzw zmianę tego położenia i wykonywanie ruchów.
Proces spostrzegania
Spostrzeżeniem nazywamy proces poznawczy, który polega na odzw w świadomości całokształtu danego przedmiotu lub zjawiska oddziałującego na nasze narządy zmysłowe. Przedmioty otoczenia działają na nasze receptory jako bodźce złożone, kompleksowe. Odznaczają się różnymi cechami, w spostrzeżeniu odzwierciedlamy całość danego przedmiotu, gdy nie gdy nie spoglądamy odczuwamy też inne ich właściwości.
(…)
… barw.
My widzimy odcienie szarości w pasmach barwnych. Zaburzenia widzenia barw. Daltonizm = Przeważnie jest to wada wrodzona, objawia się zaburzonym widzeniem barw. Często takie osoby widzą bardzo ostro, mimo zaburzonego postrzegania barw. Nazwa wady pochodzi od nazwiska angielskiego fizyka i chemika J.Daltona, który jako pierwszy opisał ślepotę na barwy zieloną i czerwoną. Może być to też wada…
… lub może być zmieniony stopień zakrzywienia rogówki albo soczewki. Same soczewki mogą ulec nieznacznemu przemieszczeniu, co bywa spowodowane także zbyt wielkim ciśnieniem w oku. W zdecydowanej większości przypadków krótkowzroczność jest wada nabytą (nieodpowiedni styl życia, praca, komputer itp.) Dalekowzroczność (hypermetropia, nadwzroczność) = Wada, w której oko wykazuje tendencję do ogniskowania obrazu…
…, w celu wytworzenia obrazu obuocznego. Jaskra = jest to choroba spowodowana przeważnie utrudnieniami odpływu cieczy wodnej i zwykle powodująca wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (śródocznego). Jaskra może doprowadzić do zaniku tarczy nerwu wzrokowego, czasem pomimo prawidłowego ciśnienia ocznego. Rozpoznanie i przebieg choroby ocenia się w oparciu o badanie ciśnienia ocznego, ostrości wzroku, pola…
… przedstawiona jest liczba 89. Dlaczego znaki drogowe są żółte?, bo na ten kolor jest najszybsza reakcja.
Kolory kontrastowe - czarny, biały
Kontrast następczy, pozwala dobrać barwę, barwy, idealnie kontrastową, barwy dopełniające.
W potylicy jest część odpowiedzialna za interpretację bodźców wzrokowych. Krzyżują się tam nerwy wzrokowe po to , abyśmy widzieli przestrzennie . Mózg porównuje pobudzenia z części…
… przy słabym oświetleniu. Pomiędzy „czystym” widzeniem fotopowym a skotopowym rozróżnia się zakres widzenia mezopowego (mieszanego. Rozkłady widmowe względnych skuteczności fotopowej: V(λ) i skotopowej: V'(λ)
Poza funkcją ochronną, rogówka bierze udział w załamywaniu promieni świetlnych. Stanowi więc ona główną część układu optycznego oka, a siła łamiąca rogówki wynosi 42 dioptrie.
Krótko…
…, nie napotykając żadnej przeszkody docierają do siatkówki - powstaje w ten sposób wyraźny obraz obserwowanego przedmiotu. Pojawiające się zmętnienia stanowią przeszkodę dla prawidłowego widzenia. Sytuację taką można porównać do patrzenia przez mocno zabrudzoną szybę. Koniecznie trzeba to leczyć. W oku są czopki i pręciki. Pręciki - widzenie nocne, nie są barwoczułe, są wrażliwe na duże różnice jasności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)