To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wpływ ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na wykonywanie własności nieruchomości
Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kształtują, wraz z innymi przepisami, sposób wykonywania prawa własności nieruchomości, co pozwala zauważyć, iż wykonywanie prawa własności następuje w dwóch strefach:
- korzystania z nieruchomości,
- rozporządzania prawem własności.
W sferze korzystania z nieruchomości planowanie przestrzenne realizuje bezpośrednio trzy podstawowe zadana:
- organizuje tereny zabudowane i przeznaczone pod zabudowę, wiążąc je z potrzebami produkcji rolnej,
- kształtuje sposób zagospodarowania rolniczej przestrzeni produkcyjnej, jej strukturę obszarową i użytkową,
- chroni rolnicze zasoby gruntowe przed ich przeznaczeniem na cele nierolnicze oraz ich degradacją.
Projekty podziału nieruchomości opiniuje wójt (burmistrz lub prezydent) w zakresie ich zgodności z ustaleniami planu miejscowego, a w przypadku braku planu - w zakresie zgodność z przepisami odrębnymi. Każdoczesny właściciel jest związany ustalonym w m.p.z.p. przeznaczeniem nieruchomości. W m.p.z.p. określa się przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające o różnych funkcjach oraz o różnych zasadach gospodarowania, zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane ( w tym zagrodowe), określając ich normatywy (maksymalne i minimalne wskaźniki zabudowy). Rolniczą przestrzeń produkcyjną chronią wprowadzone do treści m.p.z.p. szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska, w tym użytków rolnych, oraz zakazy ich wykorzystywania na inne cele. Realizacji ustaleń m.p.z.p. służą decyzje o pozwoleniu na budowę (a w przypadku jego braku decyzje ustalające warunki zabudowy) lub decyzje o lokalizacji celu publicznego.
Na kształtowanie rolniczej przestrzeni produkcyjnej i jej struktury obszarowej pozwala instytucja scalania i wymiany gruntów. Scalenie uwzględnia interesy wszystkich gospodarstw objętych obszarem scaleniowym i jest ściśle powiązane z ustaleniami m.p.z.p.
W kształtowaniu struktury użytkowej gruntów istotna rolę powinna spełniać ewidencja gruntów (kataster), której operat zawiera ustalenia określające rodzaj użytków rolnych. Ewidencja gruntów powinna uwzględniać planowe przeznaczenie gruntu.
Udział planowania przestrzennego w obrocie nieruchomościami rolnymi jest ograniczony jedynie do podziału nieruchomości oraz kształtowania ich wartości. Planowanie przestrzenne nie określa treści środków ograniczających obrót, lecz wyznacza przedmiot obrotu: nieruchomość rolną w rozumieniu art. 46(1) k.c. Wartość nieruchomości jako kategoria ekonomiczna jest związana z jej przeznaczeniem w m.p.z.p. i wpływa na cenę nieruchomości ustalaną w konkretnej transakcji. Wpływa ona także na wybór środka ochrony uprawnień właściciela (użytkownika wieczystego) nieruchomości, który poniósł szkodę (lub doznał przysporzenia) wskutek uchwalania (zmiany) m.p.z.p.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)