Wpływ sytuacji społecznych na procesy motywacyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ sytuacji społecznych na procesy motywacyjne - strona 1

Fragment notatki:

Wpływ sytuacji społecznych na procesy motywacyjne Motyw - czynnik wewnętrzny, który dynamizuje i ukierunkowuje nasze zachowania (zamiar, chęć, pobudka). Zachowania kierowane kilkoma motywami - wówczas mówimy o procesie motywacyjnym. Źródłem ludzkiej motywacji są potrzeby (biologiczne, społeczne, psychologiczne).
Wg Zajonca prawidłowością jest, że zadanie trudne i nowe wymaga silniejszej motywacji. Druga prawidłowość, że obecność innych ludzi zawsze podwyższa motywację działania. Jeżeli czynność jest opanowana - polepsza wyniki, jeżeli czynność jest trudna, nowa - wzmaga motywację. Zadanie wykonywane dodatkowo w obecności innych ludzi powoduje, że motywacja jest za duża i przeszkadza w wykonaniu zadania. Prawo motywacji Yerkes - Dodson - przy prostych czy łatwych zadaniach do wykonania korzystny jest wysoki poziom motywacji, natomiast zadania trudne lepiej są wykonywane przy niskim natężeniu motywacji. Optymalny (najlepszy) poziom motywacji jednostki maleje w miarę wzrostu stopnia trudności zadania.
Sytuacje społeczne mają wpływ na przebieg procesów poznawczych i efekty wykonywanych przez nas działań, na procesy motywacyjne oraz na agresywność i zachowanie agresywne.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz