Wnioskowanie przez analogię

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wnioskowanie przez analogię - strona 1

Fragment notatki:

Wnioskowanie przez analogię Wnioskowanie przez analogię przypomina wnioskowanie przez indukcję enumeracyjną niezupełną, ale nie do końca. W wnioskowaniu przez indukcję enumeracyjną niezupełną z tego, że pewna prawidłowość wystąpiła w n przypadkach, wnioskuje się, że potwierdzi się ona w każdym przypadku. Natomiast w wnioskowaniu przez analogię z tego, że dana prawidłowość wystąpiła w n przypadkach, wnioskujemy, że wystąpi ona w przypadku (n1).
Z wnioskowania przez analogię korzystamy zwykle wtedy, gdy zauważamy, że jakieś dwa przedmioty podobne są do siebie co do „n” (liczby) swoich własności, a nadto zauważamy, że jeden z tych przedmiotów posiada dodatkowo jeszcze jedną cechę, której nie zauważyliśmy u tego drugiego. Ale na podstawie tego, że jednak te przedmioty posiadają n wspólnych cech, wnosimy, że i tę dodatkową cechę również oba posiadają. A zatem, chociaż nie stwierdziliśmy jej w tym drugim przedmiocie, przypisujemy mu ją, bo ma ją ten przedmiot pierwszy.
Między wnioskowaniem przez indukcję enumeracyjną niezupełną a wnioskowaniem przez analogię istnieje jeszcze jedna różnica. Otóż do obalenia wniosku płynącego z indukcji niezupełnej wystarczy jeden fakt, który go nie potwierdza przyjętej reguły. Natomiast w wnioskowaniu przez analogię jedno takie zdarzenie, które nie potwierdza określonej prawidłowości czy cechy, nie obala wniosku, czyli możliwości zaistnienia tejże prawidłowości w przypadku (n1). Rzecz jasna, większa ilość takich przypadków zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia danej prawidłowości w przypadku (n1), chociaż w n przypadkach ona zaistniała.
Pospolitym błędem wnioskowania przez analogię jest to, że bierze się pod uwagę sytuacje, w których interesująca prawidłowość występuje, a pomija się te, w których ona nie występuje. W ten sposób powstają różne przesądy wiążące ze sobą jakieś zdarzenia, nie mające w gruncie rzeczy ze sobą nic wspólnego, w związek przyczynowy. Przypomnijmy chociażby przysłowiowego czarnego kota przebiegającego drogę i nieszczęścia, które do zdarzenie ponoć wywołuje czy wróży.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz