To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wnioskowania redukcyjne Schemat:
╞ B oraz ╞ A→B PmA
Wnioskowanie redukcyjne jest czynnością przyjmowania problematyczności (możliwości), a czasem uznawania A, na podstawie przesłanek, które ze zdania A logicznie wynikają.
We wnioskowaniu redukcyjnym pierwsza przesłanka jest więc następstwem relacji warunkowania , a konkluzja zaś jest racją tej relacji. Prawidłowość przesłanek a więc następstwa nie wyklucza fałszywości konkluzji (racji) ponieważ z fałszywych racji może wynikać zarówno prawdziwe jak fałszywe następstwo. Wnioskowanie redukcyjnie nie jest więc niezawodne.
Wnioskując redukcyjnie można dojść zarówno do prawdziwych jak i fałszywych konkluzji. Można jednak przyjąć, że wiarygodność zdania, z którego wyprowadziło się prawdziwe następstwo, jest większa od jego poprzedniej wiarygodności. Im więcej następstw prawdziwych wynika z danego zdania tym bardziej wzrasta jego prawdopodobieństwo (wiarygodność).
W ramach wnioskowań redukcyjnych omówimy następujące:
indukcję enumeracyjną niezupełną
indukcję enumeracyjną zupełną
wnioskowanie przez analogię
indukcje eliminacyjną
indukcję statystyczną
indukcję matematyczną
wnioskowanie redukcyjne z równoważnością
Ad.1. indukcja enumeracyjna niezupełna Jest to wnioskowanie redukcyjne. Polega ono na przejściu od stwierdzenia, że pewna ilość przedmiotów należących do danego zbioru B posiada własność W, do stwierdzenia, że wszystkie elementy zbioru B posiadają własność W. Konkluzja rozszerza więc zakres wiedzy, którą dają przesłanki, gdyż orzeka o wszystkich przedmiotach należących do zbioru B to, co zostało empirycznie stwierdzone tylko o niektórych z nich. Wnioskowanie takie nosi nazwę indukcji enumeracyjnej czyli indukcji przez wyliczanie niecałkowite - nie wyliczamy wszystkich elementów
W wielu przypadkach uogólnienie ma charakter intuicyjny i wydaje się uzasadnione. Można jednak wskazać nie mniej wiele przypadków, w których uogólnienie prowadzi do fałszywych konkluzji. Wszelkie uogólniające wnioskowania nazywamy wnioskowaniem indukcyjnym. W swej prymitywnej postaci indukcja polega na uogólnieniu kolejnych i przypadkowych obserwacji i jest wnioskowaniem prostym podpadającym pod schemat wnioskowania redukcyjnego różniącym się jednak od niego tym, że przesłanka pierwsza jest koniunkcją wielu zdań. Taka prymitywna indukcja często zawodzi. Schemat:
f a 1 oraz g a 1 f a 2 oraz g a 2 ...
f a n oraz g a n Pm∀x(fx→gx)
Przykład: Ten kawałek miedzi jest metalem oraz ten kawałek miedzi jest dobrym przewodnikiem elektr.
Ten kawałek srebra jest metalem oraz ten kawałek srebra jest dobrym przewodnikiem elektr.
(…)
… to planeta Merkury oraz a1 porusza się po elipsie wokół Słońca
a2 to planeta Wenus oraz a1 porusza się po elipsie wokół Słońca
...
a9 to planeta Pluton oraz a1 porusza się po elipsie wokół Słońca
╞ ∀x jeżeli x jest planeta to x porusza się po elipsie wokół Słońca
Mamy pewny wniosek - ograniczona reguła badawcza (wszystkie elementy są przebadane - ograniczenie możliwości)
Indukcja enumeracyjna zupełna oparta…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)