Materiały do wnioskowań niededukcyjnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 497
Wyświetleń: 2688
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Materiały do wnioskowań niededukcyjnych - strona 1 Materiały do wnioskowań niededukcyjnych - strona 2

Fragment notatki:


WNIOSKOWANIA NIEDEDUKCYJNE Pewien młody sędzia myślał tak: Zawsze było tak, że oskarżony, który przychodził na rozprawę niestarannie ubrany, okazywał się winnym zarzucanych mu czynów. A zatem i ten oskarżony, który teraz przede mną stoi niestarannie ubrany, okaże się winnym . Jakie wnioskowanie zostało tu zastosowane?. Czy pewność sędziego jest uzasadniona z punktu widzenia logiki? Uzasadnij odpowiedź. Zaproponuj wnioskowanie przez indukcję enumeracyjną niezupełną, którego jedna z przesłanek brzmiałaby: W Warszawie zwiększono liczbę policyjnych patroli i w Warszawie zmniejszyła się przestępczość. Między sprawą pana X i sprawą pana Y istniało wiele podobieństw. Obydwaj byli posądzeni o kradzież, obydwaj przyznali się do winy, obydwaj pierwszy raz weszli w konflikt z prawem, wreszcie obydwaj też wyrazili skruchę z powodu swojego uczynku. Jeśli więc X dostał łagodną karę, to jest spora szansa, że i Y zostanie przez sąd łagodnie potraktowany. Jakie nieprawnicze wnioskowanie zostało tu zastosowane? Czy jest ono poprawne? Uzasadnij odpowiedź. Zaproponuj nieprawnicze wnioskowanie przez analogię, którego ostatnia część brzmiałaby: A zatem Wrocław także ma duży problem z przestępczością. Zaproponuj wnioskowanie przez indukcję enumeracyjną niezupełną, którego ostatnia część brzmiałaby: A zatem wszystkie miasta mające więcej niż 300 tys. mieszkańców są miastami akademickimi .
Zaproponuj nieprawnicze wnioskowanie przez analogię, którego ostatnia część brzmiałaby: A zatem Wrocław także narażony jest na szkody związane z powodzią .
Znajomość formalnych właściwości rozumowań można sprowadzić do znajomości fechtunku. Skuteczne sposoby wnioskowania niczym prawidłowe cięcia ranią przeciwnika. Chwyty erystyczne są wykrętami, które można porównać do strategicznych uników, a osobiste ataki w dyskusji, są tym, co nauczycielu fechtunku zwą „świńskimi cięciami”. Koniec końców, w dyskusji podobnie jak w walce zawsze chodzi o zwycięstwo. Jakie wnioskowanie tu zastosowano? Piotr myślał następująco: Jeśli nie nauczyłem się ścisłego myślenia w szkole podstawowej i nie nauczyłem się w szkole średniej, to zapewne i na studiach już się tego nie nauczę . Jakie wnioskowanie zastosował Piotr? Czy jego pewność jest uzasadniona? Uzasadnij odpowiedź.
Jan wywnioskował, że skoro każdego dnia wschodziło Słońce, to jutro na pewno też wzejdzie. Jakie wnioskowanie zastosował Jan? Czy jego pewność jest uzasadniona z punktu widzenia logiki? Uzasadnij odpowiedź. Jan myślał tak: Poniedziałek był kiepski, wtorek pechowy, w środę ktoś ukradł mi samochód, w czwartek spóźniłem się do pracy, więc na pewno i piątek okaże się ciężkim dniem

(…)

…?
Żadna samica kukułki nie kuka. Jak dotąd, ornitolodzy odnotowali kukanie tylko u samców.
16. Poniższe wnioskowanie przekształć w taki sposób, aby otrzymać indukcję enumeracyjną niezupełną. Uzasadnij krótko swoją propozycję. Jeśli pierwszy, drugi, trzeci, czwarty i piąty student z grupy pierwszej zdał logikę, to i szósty student z tej grupy zda logikę 17. Skonstruuj przykład indukcji enumeracyjnej zupełnej. 18…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz